آشنایی بیشتر با طعنه کاوی

آشنایی بیشتر با طعنه کاوی


  • 914 بازدید
در مقالات قبلی درمورد طعنه کاوی صحبت شد در این مقاله این مفهوم بیشتر توضیح داده می شود.
 

طعنه کاوی

طعنه شکلی پیچیده از سخن است که سخنگو یا نویسنده برعکس چیزی را که منظورشان است را مینویسند. طعنه در زبانشناسی، روانشناسی و علم شناختی مطالعه شده است . در زمینه تحلیل احساس، این بدین معنی است که زمانی که فرد مثبت به نظر میرسد، در حقیقت منفی است، و بالعکس. کار با جملات طعنه آمیز در تحلیل احساس بسیار سخت است، زیرا اغلب برای تشخیص آنها نیاز به تحلیل سخن و عقل سلیم وجود دارد. برخی تلاشها نیز برای کنترل طعنه در سالهای اخیر انجام شده اند ، ولی دانش ما هنوز درباره این مساله بسیار محدود است. بر اساس تجربه من، جملات طعنه آمیز در نقد های محصولات و خدمات زیاد شایع نیستند، ولی در بحث ها و نظرهای آنلاین درباره سیاست بسیار پر استفاده هستند. 

مثال هایی از طعنه کاوی

در مقاله سور و همکاران ، رویکرد یادگیری نیمه نظارتی ای برای تشخیص طعنه ارائه شد. این مقاله همچنین تعدادی مثال خوب از عناوین طعنه آمیز نقدها نیز ارائه کرد، مثل:
1. «عاشق جلدش شدم» (کتاب)
2. «من کجام؟» (دستگاه جی پی اس)
3. «مطمعن شید که رسید خریدتون رو نگه میدارید» (تلفن هوشمند)
4. «آیا این آی پاد ها به شکلی طراحی شدن که بعد از دو سال خراب شن؟» (پخش کننده موسیقی)
5. «برای افراد بی خواب عالیه» (کتاب)
6. «هر چیزی که میخوای رو داره، حیف که کار نمیکنن!» (تلفن هوشمند)
7. «ایدة خوبیه، حالا یک بار دیگه با یه تیم برنامه نویس واقعی امتحانش کنید» (کتابخوان الکترونیک)
مثال 1 به دلیل ابراز کتابی رو با جلدش قضاوت نکن طعنه آمیز است. انتخاب آن برای عنوان نقد نشان میدهد که نویسنده نسبت به کتاب منفی است. مثال2 نیازمند دانش زمینه ای (نقد یک دستگاه GPS است). مثال 3 به نظر میرسد که چیزی بین پیشنهاد یک عمل خوب و طعنه است، ولی مانند مثال 1، قرار دادن آن در عنوان نقد هیچ شکی را در معنی طعنه آمیز آن باقی نمیگذارد. این جمله نشان دهندة این است که کیفیت این موبایل بسیار پایین است و باید برای پس دادن آن آماده باشیم. در مثال چهار، طعنه از سوال به ظاهر ساده انگارانه ای است که انتظار دارد که این کالا باید بیشتر طاقت بیاورد. در مثال 5 باید کمی دانش عرفی نیز داشت (بیخوابی = ملالت)، و در مثال 6 و7 نیز از طریق تناقض نمایان طعنه زده شده است. توجه داشته باشید که مثال 7 دارای احساس مثبت صریحی است (ایده خوبی است)، ولی احساس مثبت در مثال 6 صریح نیست. از این جملات میتوان دریافت که چقدر کار با طعنه سخت است.
کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است!