آموزش عملگرهای رپیدماینر، عملگر (Set Role)

آموزش عملگرهای رپیدماینر، عملگر (Set Role)


  • 389 بازدید

داده کاوی علمی است که به دنبال پیدا کردن الگوی نهفته از داده های خام است. ولی این الگوی نهفته چگونه و با چه ابزاری باید از داده خام استخراج شود؟ 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

نرم افزار رپیدماینر بسیار محبوب است زیرا توانسته برای پیاده سازی مسائل مختلف داده کاوی راه حل های مفیدی ارائه دهد. هزاران مقاله در زمینه داده کاوی با استفاده از رپیدماینر پیاده سازی شده اند که در وب سایت دیتاهارت دهها مقاله فارسی در مورد داده کاوی که با رپیدماینر پیاده سازی شده اند به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان داده کاوی قرار داده است که می توانید آن ها را دانلود کنید. خواندن این مقالات به شما این امکان را می دهد که با قابلیت های نرم افزار رپیدماینر بیشتر آشنا شوید. 

انجام پایان نامه در حوزه متن کاوی

در این سلسله مقالات ابزار داده کاوی رپیدماینر به عنوان قویترین ابزار پیاده سازی آموزش داده می شود. مانند دیگر ابزارهای، ابزار داده کاویِ رپیدماینر نیز از عملگرها تشکیل شده است بدین ترتیب که با استفاده از اتصال عملگرها، مدلهای داده کاوی ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب در ادامه مخاطب با عملگرهای رپیدماینر آشنا می گردد. لازم به ذکر است که این توضیحات از کتاب داده کاوی کاربردی صنیعی آباده برداشته شده است. 

این عملگر وظیفه تعیین نقش هر کدام از ویژگی های مربوط به مجموعه داده مشخص شده را بر عهده دارد. در این عملگر، ابتدا نام ویژگی که می خواهیم نقش آن را تعیین کنیم، از طریق پارامتر Name انتخاب نموده و در مرحله بعد نقش آن را در Target role مشخص می کنیم. یکی از نکات مهمی که می بایست به آن توجه کرد آن است که می توان نقش ویژگی را در زمان بارگذاری مجموعه داده تعیین نمود، ولی به این دلیل که ما بعضا حین عملیات یادگیری و یا کاوش، نیاز داریم تا تغییراتی روی نقش برخی از ویژگی ها صورت دهیم، به این عملگر نیاز داریم. همچنین با استفاده از پارامتر Set additional roles می توانیم با یک عملگر نقش های چندین ویژگی را تغییر دهیم.

مجموعه مقالات داده کاوی پیاده سازی شده توسط رپیدماینر را می توانید به صورت رایگان از وب سایت دیتاهارت دانلود کنید.  

آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل، آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.