آیا توییتر در وقایع سال 1388 نقش تعیین کننده ای داشت؟

آیا توییتر در وقایع سال 1388 نقش تعیین کننده ای داشت؟


  • 635 بازدید

همه ما در مورد وقایع سال 88 و انتخابات بحث برانگیز آن شنیده ایم، حتی برخی در داخل این رخداد اجتماعی حضور داشتند. سال 88 و خرداد ماه سال 88 انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که با پیروزی دکتر محمود احمدی نژاد همراه بود. بعد از این انتخابات کشور ایران ماهها درگیر یک سری اعتراضات اجتماعی بود که از نظر داخلی و بین المللی دارای ابعاد گسترده ای بود و برای ماهها و سالها کشور ایران را درگیر کرد. 
درباره نقش توییتر در این اعترضات بحث های فروانی شده است، برخی نقش توییتر را بی اهمیت و برخی آن را مسبب این وقایع دانسته اند و برخی نیز بینابین فکر می کنند. به طور مثال، گراسمن در نوشته خود در روزنامه تایم می گوید:
توییتر اعتراضات در ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را آغاز نکرد. حتی نمی توانست این کار را انجام دهد، ولی شکی نیست توییتر باعث شده است معترضان این رویداد نسبت به تنها نبودنشان و حمایت از آن ها دلگرم تر شوند. آگاه شدند که افرادی در خارج از ایران به آن ها نظاره می کنند. موقعیتی که در سایه شبکه های اجتماعی به وجود آمده است و قبلا ممکن نبود. 
تا کنون در داخل ایران نیز در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی مانند توییتر در وقایع سال 1388 صحبت های فراوانی شده است اما تحقیق علمی جامع و علمی در مورد این سوال انجام نشده است. وقایع سال 88 چقدر از طریق شبکه اجتماعی توییتر سازماندهی شده است؟ شبکه اجتماعی توییتر در این حوادث چقدر نقش داشته است؟
دانشمندان علم داده و کسانی که در حوزه داده کاوی، متن کاوی و .... فعالیت می کنند کمتر به این موضوع پرداخته اند شاید یکی از دلایل نبود مجموعه داده مناسب بوده است. این موضوع از طرف وب سایت دیتاهارت حل شده و برای این زمینه تحقیقاتی دیتاست مناسب ایجاد شده است. شایسته است محققین با تهیه این دیتاست نسبت به تحقیق در مورد نقش شبکه اجتماعی توییتر در وقایع سال 88 پژوهشی جامع ارائه نمایند. 

مجموعه داده هفتصد هزار توییت در مورد انتخابات سال 88

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه کشف دانش از شبکه های اجتماعی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.