آینده پژوهیِ تولیدات علمی نوآوریِ باز با کاربرد متن کاوی و تحلیل خوشه ای

آینده پژوهیِ تولیدات علمی نوآوریِ باز با کاربرد متن کاوی و تحلیل خوشه ای


  • 569 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

نوآوری باز در در جامعه ی علمی، موضوعی تازه و بسیار مورد توجه است. و تنها کمی بیش از یک دهه از عمر پژوهش های صورت گرفته در این حوزه می گذرد. همراهی و همخوانی نوآوری باز با پیشرفت ها و مسائل جدیدی که در محیطهای مدیریتی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی مطرح است، ضرورت توجه به آن را یادآوری می کند. این در حالی است که در کشور ما توجه به این موضوع بسیار کم بوده است که می تواند دلایلی مانند عدم توجه به ظرفیت های جدید علوم و بی توجهی نسبت به نیازهای پژوهشی عرصه های مدیریتی باشد. بنابراین شناخت توانمندی ها و کاستی ها، خصوصا در عرصه ی دانش و در عصر دانایی، می تواند بسیار کارساز باشد. توجه کافی به تمامی فرایندهای مورد نیاز برای تولید علم و فناوری و نیز توجه به تمامی جوانب علمی، تکنولوژیکی، صنعتی و اقتصادی علم و فناوری در حوزهای خاص، منجر به شناسایی شکاف های پژوهشی، رشد و بهبود بیش از پیش آن حوزه می گردد. در این راستا مطالعه ی پژوهش های گذشته و نیز استفاده از نظر گروه خبرگان علمی و صنعتی و دید آینده نگر به موضوعات علمی، می تواند شکافهای پژوهشی و فرصتهای سرمایه گذاری را در بخش های تحقیق و توسعه شناسایی کند و از این طریق به مراکز علمی و پژوهشی در انتخاب هوشمندانه ی پروژه های تحقیقاتی کمک کند. با چنین رویکردی میتوان از تکرار چندین و چند باره ی موضوعات پژوهشی با عناوین مختلف اجتناب نموده و بر روی موضوعاتی جدید با پتانسیل بالا برای پیشرفت تمرکز نمود. مبتنی بر همین رویکرد در پژوهش پیش رو، تلاش شد تا بر آینده پژوهی یکی از موضوعات جدید در عرصه مدیریت و سازمان یعنی نوآوری باز تمرکز شود. در این پژوهش جهت گیری های مربوط به پژوهش های علمی در فضای بین المللی در حوزه ی نوآوری باز شناسایی شد. و نیز با بهره گیری از نظرات گروه خبرگان و نیز روش متن کاوی و خوشه بندی، شکاف های پژوهشی در این عرصه تحلیل شد؛ تا زمینه ای باشد برای سرمایه گذاری در فعالیتهای پژوهشی در این حوزه ی نوآوری باز.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه متن کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر هفتاد و چهار مقاله فارسی در زمینه متن کاوی  و مجموعه های مشابه آن را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.