ارائه الگوریتم تركیبی داده كاوی جهت تقسیم بازار حسابهای خودپرداز بانك ملت

ارائه الگوریتم تركیبی داده كاوی جهت تقسیم بازار حسابهای خودپرداز بانك ملت


  • 545 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

این مقاله پس از بیان مختصری در خصوص لزوم تقسیم مشتریان، داده كاوی، خوشه بندی، و حسابهای خودپرداز بانكی، به اهمیت تراكنش های ثبت شده در این حسابها جهت تقسیم بندی بازار هدف و ارائه الگوریتمی ابتكاری در این زمینه پرداخته است. در الگوریتم پیشنهادی از توان الگوریتم Means-K جهت رسیدن به جواب مناسب و هوش الگوریتم ژنتیك برای تشخیص نقاط بهینه موضعی استفاده گردیده است. 
همانطور كه در مثال این مقاله مشاهده شد این الگوریتم پس از تعداد كمی تكرار توانسته است به یك جواب قابل قبول دست یافته و حتی نقاط بهینه موضعی را نیز تشخیص دهد. بنابراین می توان ادعا نمود این روش برای حل مسائل خوشه بندی خصوصا با رویكرد خوشه بندی مشتریان حسابهای خودپرداز بانكی از ابعاد مختلف، كارایی لازم را داراست. 
نتایج حاصل از این تحقیق می تواند راهگشای تصمیم گیرندگان در بخش بانكی جهت تقسیم بازار هدف باشد. زیرا با استفاده از الگوریتم پیشنهادی این مقاله می توان مشتریان را از ابعاد مختلف در خوشه های رفتاری مشابه و قابل تشخیص از یكدیگر جای داد. 
از سوی دیگر الگوریتم خوشه بندی پیشنهادی می تواند در حل دیگر مسائل خوشه بندی داده كاوی مانند خوشه بندی كالاها، سهام، كاركنان و... نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.