ارائه مدلی جهت کاهش افت تحصیلی با رویکرد داده کاوی

ارائه مدلی جهت کاهش افت تحصیلی با رویکرد داده کاوی


  • 257 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 در این تحقیق با استفاده از ترکیب الگوریم های داده کاوی، مدلی جهت کاهش افت تحصیلی ارائه گردید.در بخش خوشه بندی داده ها به پنج خوشه تقسیم شدند. در خوشه یک و سه دانش آموزان افزایش معدل داشته و در سه خوشه دیگر کاهش معدل یا همان افت تحصیلی مشاهده گردید. در بخش ارائه مدل ، پس از اجرای پنج الگوریتم مربوط به درخت تصمیم ،الگوریتم ID3 با 30/82 درصد بالاترین میزان صحت را بدست آورد. همانطور که در درخت نهایی قابل ملاحظه است بیشترین تاثیر مربوط به درجه مدرسه ای است که دانش آموزان در آن مشغول به تحصیل می باشند درجه مدرسه نشان دهنده امکانات و فضای آموزشی مدرسه است . سپس بر اساس جنسیت که نشان دهنده تاثیر عوامل روحی و فردی در افت تحصیلی است ، داشتن بیماری خاص عامل موثر بعدی است همانطور که در مدل مشخص است گروهی که مبتلا به بیماری خاص هستند رشد تحصیلی کمتری دارند .در خوشه هایی که شاخص وضعیت مالی مقدار متوسط دارد میزان افت کمتر است اما در بین دانش آموزان با وضع مالی بالا یا وضع مالی پایین افت بیشتری مشاهده می شود در نهایت تک والد بودن موجب کاهش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است به طوری که به شکل قطعی تک والد بودن موجب رسیدن به وضعیت تحصیلی "پیشرفت کم است " ، می باشد . با توجه به اینکه خروجی مدل درخت تصمیم نشان می دهد مهم ترین شاخص در بهبود وضع تحصیلی درجه مدرسه است ، لذا بالابردن امکانات مدارس از نظر فضای آموزشی و امکانات کارگاهی ، فضای ورزشی و کتابخانه می تواند نقش موثری در کاهش افت تحصیلی ایفا نماید . با توجه به نقش موثر عامل جنسیت که در سطح دوم درخت قرار دارد می توان نتیجه گرفت ویژگی های روحی و تفاوت های جنسیتی می بایست مورد توجه قرار گیرد . برنامه ریزی به منظور انجام مشاوره های متناوب خصوصا در سنین نوجوانی می تواند راه کاری برای حل مشکل افت تحصیلی باشد . همچنین مشاوره ها می توانند برکاهش اثر عامل جدایی والدین نیز تاثیر گذارند . از جمله عوامل موثر دیگر حل مشکلات معیشتی دانش آموزان و ایجاد فضای امن و به دور از دغدغه های مالی برای آن هاست . نتایج این پژوهش وابسته به داده های دانش آموزان مدارس کاردانش تهران می باشد ، برای بررسی بیشتر پیشنهاد می گردد در مطالعات بعدی از داده های مراکز بیشتر استفاده گردد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.