ارائه مدلی جهت کاهش افت تحصیلی با رویکرد داده کاوی (مورد مطالعه :مدارس کار دانش شهر تهران)

ارائه مدلی جهت کاهش افت تحصیلی با رویکرد داده کاوی (مورد مطالعه :مدارس کار دانش شهر تهران)


  • 912 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در این تحقیق نیز داده کاوی روی آموزش دانش آموزان انجام شده است. مجموعه داده یا دیتاست ایـن پـژوهش برگرفتـه از داده هـای دانـش آمـوزان مدارس کاردانش تهران می باشد . ابتدا روش خوشه بندی کامینز و سپس چند مورد از روش هاي دسته بندی اجرا و نتـایج الگـوریتم هـاي دسـته بندي با هم مقایسه گردید. درخت تصمیم نهایی نسبت به سایر درختان مبتنی بر معیار بهینگی و دقت مـی باشـد. نتایج حاصل از این پژوهش به مدیران آموزش و پرورش کمک می کند تا بر اساس الگو های کشف شده مانع از افـت تحصـیلی دانش آموزان شوند.

در نتیجه گیری این مقاله می خوانیم: 
 در این تحقیق با استفاده از ترکیب الگوریم هاي داده کاوي، مدلی جهت کاهش افت تحصیلی ارائه گردید.در بخش خوشه بندي داده ها به پنج خوشه تقسیم شدند. در خوشه یک و سه دانش آموزان افزایش معدل داشته و در سه خوشه دیگر کاهش معدل یا همان افت تحصیلی مشاهده گردید. در بخش ارائه مدل ، پس از اجراي پنج الگوریتم مربوط به درخت تصمیم ،الگوریتم ID3 با 82.30 درصد بالاترین میزان صحت را بدست آورد. همانطور که در درخت نهایی قابل ملاحظه است بیشترین تاثیر مربوط به درجه مدرسه اي است که دانش آموزان در آن مشغول به تحصیل می باشند درجه مدرسه نشان دهنده امکانات و فضاي آموزشی مدرسه است . سپس بر اساس جنسیت که نشان دهنده تاثیر عوامل روحی و فردي در افت تحصیلی است ، داشتن بیماري خاص عامل موثر بعدي است همانطور که در مدل مشخص است گروهی که مبتلا به بیماري خاص هستند رشد تحصیلی کمتري دارند .در خوشه هایی که شاخص وضعیت مالی مقدار متوسط دارد میزان افت کمتر است اما در بین دانش آموزان با وضع مالی بالا یا وضع مالی پایین افت بیشتري مشاهده می شود در نهایت تک والد بودن موجب کاهش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است به طوري که به شکل قطعی تک والد بودن موجب رسیدن به وضعیت تحصیلی "پیشرفت کم است " ، می باشد . با توجه به اینکه خروجی مدل درخت تصمیم نشان می دهد مهم ترین شاخص در بهبود وضع تحصیلی درجه مدرسه است ، لذا بالابردن امکانات مدارس از نظر فضاي آموزشی و امکانات کارگاهی ، فضاي ورزشی و کتابخانه می تواند نقش موثري در کاهش افت تحصیلی ایفا نماید . با توجه به نقش موثر عامل جنسیت که در سطح دوم درخت قرار دارد می توان نتیجه گرفت ویژگی هاي روحی و تفاوت هاي جنسیتی می بایست مورد توجه قرار گیرد . برنامه ریزي به منظور انجام مشاوره هاي متناوب خصوصا در سنین نوجوانی می تواند راه کاري براي حل مشکل افت تحصیلی باشد . همچنین مشاوره ها می توانند برکاهش اثر عامل جدایی والدین نیز تاثیر گذارند . از جمله عوامل موثر دیگر حل مشکلات معیشتی دانش آموزان و ایجاد فضاي امن و به دور از دغدغه هاي مالی براي آن هاست . نتایج این پژوهش وابسته به داده هاي دانش آموزان مدارس کاردانش تهران می باشد ، براي بررسی بیشتر پیشنهاد می گردد در مطالعات بعدي از داده هاي مراکز بیشتر استفاده گردد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.