ارائه یك روش تركیبی مبتنی بر بیز ساده به منظور طبقه بندی داده ها

ارائه یك روش تركیبی مبتنی بر بیز ساده به منظور طبقه بندی داده ها


  • 668 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

در این مقاله روشی برای بهبود عملكرد الگوریتم بیز ساده برای ویژگیهای وابسته به هم پیشنهاد شد. در NB-IG پیش از اجرای الگوریتم بیز ساده، پیش پردازشی روی مجموعه داده ها صورت می گیرد پیش پردازش مذكور با حذف ویژگی های نامناسب از مجموعه داده با استفاده از محاسبه Gain Information انجام می شود. نتایج محاسبات نشان می كه دهد NB-IG كارایی قابل قبولی روی مجموعه داده های تست بكار برده شده در این پژوهش دارد این روش نیازی به طراحی كامل درخت تصمیمگیری نداشته و در همان مراحل اولیه محاسبه ID3 ویژگی های مطلوب و نامطلوب از یكدیگر جدا می شوند. بنابراین، NB-IG نسبت به روش های ارائه شده پیشین در این زمینه هزینه محاسباتی كمتری داشته و به نتایج بهتری نسبت به بیز ساده دارد. 
مطالعات صورت گرفته در این حوزه نشان می دهد الگوریتم بیز ساده قابلیت بهبود بوسیله دیگر روشهای طبقه بندی داده ها را دارد. در پژوهشهای آتی به بهره گیری از ویژگی های مفید دیگر طبقه بندها و تركیبی از آنها برای بهبود عملكرد بیز ساده خواهیم پرداخت.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.