ارائه یک راهکار جدید مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر رویکرد داده کاوی

ارائه یک راهکار جدید مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر رویکرد داده کاوی


  • 481 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

در این مقاله دو مدل مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر داده کاوی را برای پیش بینی مشتریان رفتار پیشنهاد کردیم. دو مدل دسته بندی پیشنهادی جهت پیش بینی رفتار مشتری کاربرد دارند. به منظور رسیدن به یک تحقیق و پژوهش معتبر و درست از مجموع های ه داده UCI به عنوان مجموعه داده های محک استفاده کردیم که میتواند نتایج درستی را ارئه دهد. از میان دو مدل پیشنهادی، مدل دسته بندی کننده درخت تصمیم کارایی بهتری ( 34/89 ) % را نسبت به مدل شبکه عصبی (10/87 ) % در پیش بینی رفتار مشتری ارائه داد. پیشنهادی که میتوان به عنوان کارهای آینده ارائه داد اینست که ابتدا مدل های پیشنهادی خود را برای بانک های داخل کشور تعمیم خواهیم داد که برای این کار نیازمند اصالح مجموعه داده ها متناسب با رفتار و انتظارات مشتریان ایرانی است و دوم اینکه مدل هایمان را میتوانیم توسط سایر روشهای دسته بندی مانند منطق فازی، الگوریتم ژنتیک و شبکه های بیزین ساده و غیره توسعه داد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.