استخراج ویژگی خبر در تخمین بازار طلا با کاربست تکنیک های متن کاوی

استخراج ویژگی خبر در تخمین بازار طلا با کاربست تکنیک های متن کاوی


  • 589 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

سرمایه گذاران برای تجزیه و تحليل گردش قیمت طلا، معمولا شاخص های فنی را اتخاذ می کنند. در زمینه ترکیب فن آوری محاسبات نرم با تجزیه و تحليل طلا، تحقیقات کمی انجام شده است و معمولا نتیجه پیش بینی نامشخص است. در این مقاله یک طرح پیشنهادی جهت استخراج ویژگی از متون خبری مهم برای تجزیه و تحلیل وضعیت بازار با استفاده از تکنیک های متن کاوی و داده کاوی ارائه گردید. طرح فوق شامل چند فاز متفاوت بود در فازهای اولیه پیش پردازش مستندات و استخراج دانش انجام گرفت. شاخص های مهم طلا طی مراحلی با ویژگی بدست آمده ترکیب و مجموعه داده ای جدید ایجاد کردند. بوسیله شبکه های عصبی مصنوعی ویژگی ها از ورودی وارد شده و آموزش دیدند. در پایان روابط آموزش دیده بر روی داده های تست اعمال شده، تا فرآیند پیش بینی مسیر گردد. در ارزیابی طرح نشان داده شد که ویژگی خبر بدست آمده تا چه اندازه می تواند در تشخیص افزایش یا کاهش قیمت موثر واقع شود. از مهمترین فعالیت هایی که در ادامه ی روند توسعه ی این طرح مد نظر است افزودن تکنیک های پردازش زبان طبیعی جهت استخراج موثرتر اخبار است. در ارزش گذاری کلمات نیاز به یک سیستم خبره است تا وزن دهی کلمات بر اساس واقعیت هایی، اولویت ها، ارزش هایی که در جهان امروز سر و کار داریم سازگار باشد. این سیستم خبره توانایی هدایت بخشی از سیستم به صورت خودکار را دارا خواهد بود.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه متن کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر هفتاد و چهار مقاله فارسی در زمینه متن کاوی  و مجموعه های مشابه آن را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.