استفاده از الگوریتم های داده کاوی در بررسی عوامل موثر بر پیش بینی وضعیت بدو تولد نوزادان

استفاده از الگوریتم های داده کاوی در بررسی عوامل موثر بر پیش بینی وضعیت بدو تولد نوزادان


  • 959 بازدید

زمینه و هدف: پیش بینی وضعیت سلامت نوزادان دربدو تولد و همچنین شناسایی عوامل تاثیر گذار بر آن از اهمیت زیادی برخوردار است. روش های متفاوتی برای این پیش بینی وجود دارد. در این مطالعه با استفاده از الگوریتم های درخت تصمیم به کشف مدل ها و الگوهای موثر پرداخته شده است.
 روش بررسی: این مطالعه بر روی 1668 زایمان در سه بیمارستان شهدا، امیدی و مهر شهرستان بهشهر انجام شد. متغیرهای جنسیت، وزن و رتبه تولد نوزاد، سن، سابقه بیماری، بیماری دوران بارداری، نوع زایمان، علت سزارین، سن حاملگی، گروه خونی، شغل، فشار خون و محل زندگی مادر، نسبت فامیلی پدر و مادر، گروه به عنوان متغیر های پیش بینی کننده روش دسته بندی درخت تصمیم و همچنین وضعیت سلامت نوزاد هنگام تولد به عنوان متغیر دو وضعیتی وابسته مورد استفاده قرار گرفتند. تمامی متغیرها در خوشه بندی و قواعد التزامی نیز استفاده شدند. پیش بینی با 4 الگوریتم درخت تصمیم انجام و با یکدیگر مقایسه شدند.
 یافته ها: در روش خوشه بندی، تعداد بهینه خوشه ها با استفاده از اندازه گیری شاخص Dunn ،هشت خوشه تعیین شد. در میان الگوریتم های اجرا شده ی CHAID، QUEST، CART و 0.C5 ، الگوریتم 0.C5 با نرخ تشخیص 44.94 درصد، به عنوان بهترین الگوریتم شناسایی شد. با پیاده سازی الگوریتم Apriori نیز قواعد تلازمی استخراج شدند که با در نظر گرفتن حد آستانه برای پشتیبان و اطمینان ،قواعد قوی استخراج شدند. در میان ویژگی ها، سن حاملگی با بیش ترین تاثیر و وزن نوزاد و علت سزارین از جمله ویژگی های با اهمیت زیاد در پیش بینی بودند. نتیجه گیری: با توجه به تفسیر ساده درخت تصمیم و قابل فهم بودن قوانین استخراج شده از آن برای متخصصین و همچنین زنان باردار، می توان در سطوح مختلف از آن استفاده نمود.
 کلمات کلیدی: داده کاوی، خوشه بندی، درخت تصمیم، وضعیت سلامت نوزادان 
استفاده از الگوریتم های داده کاوی در بررسی عوامل موثر بر پیش بینی وضعیت بدو تولد نوزادان، باقری

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.