استفاده از تکنیکهای داده کاوی جهت پیش بینی و کمک به انتخاب رشته دانش آموزان دبیرستان (مطالعه موردی دبیرستانهای قروه)

استفاده از تکنیکهای داده کاوی جهت پیش بینی و کمک به انتخاب رشته دانش آموزان دبیرستان (مطالعه موردی دبیرستانهای قروه)


  • 542 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

در این کار پژوهشی سعی بر آن داشتیم به کمک داده کاوی، راهکاری برای تعیین موفقیت دانش آموزان دبیرستانی در تعیین رشته تحصیلی مناسب با علاقه و انگیزه، پیشنهاد دهیم. ابتدا اطلاعات حدود هزار و دویست نفر دانش آموز فارغ التحصیل دبیرستان های دخترانه و پسرانه شهرستان قروه، مربوط به چند سال اخیر را جمع آوری نمودیم و بعد از تمیز کردن داده ها، با اطلاعات هزار و هفتاد و چهار نفر دانش آموز، دیتاست آموزشی، و با داده های شصت و هفت نفر دانش آموز دیگر دیتاست آزمایشی را ایجاد کردیم. در ادامه فرآیند کشف دانش را در پنج قدم طی نمودیم. در قدم چهارم اکثر مدلهای داده کاوی را اجرا نمودیم که نهایتاً در درخت های تصمیم بهترین دقت و جواب های منطقی را بدست آوردیم. آزمایشات ما نشان می دهد که درخت تصمیم R&C به میزان 75 درصد دقت را در داده های آموزشی و 73 درصد را در داده های آزمایشی بدت آورده و می تواند از لحاظ سرعت اجرا و دقت تصمیم گیری در انتخاب رشته، راهنمای مفیدی برای دانش آموزان اول دبیرستان و مشاوران مدارس باشد، و همچنین نسبت به روش های رایج در مدارس، تصمیم منطقی و درستی را برای ادامه تحصیل اتخاذ کند. امید است در آینده بتوان مدلهای بهتری ایجاد نمود که از دقت بالاتری برای تصمیم گیری در انتخاب رشته برخوردار باشند.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.