استفاده از تکنیک های وب کاوی بمنظور تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی

استفاده از تکنیک های وب کاوی بمنظور تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی


  • 744 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

مطالعه ی حاضر بهره بری از تکنیک های وب کاوی برای تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی می باشد. روش های بررسی شده برای تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی با استفاده از وب کاوی را می توان در دو قسمت بیان نمود : قسمت اول در مورد تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی با سه نوع کاوش وب و در قسمت دوم در مورد تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی با تکنیک های وب کاوی خوشه ای و کشف قوانین وابستگی بین داده ها می باشد. در مورد قسمت اول شناختیم که از کاوش محتوای وب برای استخراج متن و یا پردازش زبان طبیعی در تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی مورد استفاده نمود مانند : طبقه بندی اسناد در انجمن ها و از کاوش ساختار وب می توان به استخراج منابعی مانند لینک ها ، ایمیل ها و غیره پرداخت. همچنین از کاوش استفاده از وب می توان برای اندازه گیری مرکزیت درجه در شبکه های اجتماعی استفاده نمود. در مورد قسمت دوم گفتیم که از تکنیک های داده کاوی می توان برای وب کاوی استفاده نمود که به دو مورد آن یعنی خوشه ای و کشف وابستگی داده ها پرداختیم از روش خوشه ای برای شناسایی گروه ها در تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی استفاده می شود و با استفاده از قوانین وابستگی بین داده ها می توان روابط بین گره ها را کشف کرد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.