استفاده از روش های تجزیه و تحلیل بقا در ارزیابی اثرات و خصوصیات فرد، توده و محیط بر زمان بقا بلندمازو در برابر بیماری ذغالی

استفاده از روش های تجزیه و تحلیل بقا در ارزیابی اثرات و خصوصیات فرد، توده و محیط بر زمان بقا بلندمازو در برابر بیماری ذغالی


  • 96 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم آمار، داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است. علم آمار دانشی است که با داده ها و آمار آن ها سرکار دارد در واقع علم آمار به گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. نرم افزار اس پی اس اس SPSS مهمترین نرم افزار علم آمار است. آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علم ارزشمند و مهمِ آمار ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

در مطالعه ای با عنوان"استفاده از روش های تجزیه و تحلیل بقا در ارزیابی اثرات و خصوصیات فرد، توده و محیط بر زمان بقا بلندمازو در برابر بیماری ذغالی" که توسط جلیل کرمی و همکارانش در سال 1395 انجام شد، بصورت خلاصه به بررسی این مطالعه می پردازیم. بیناری ذغالی یکی از بیماری های مهم و موثر در خشکیدگی درختان بلوط است. هدف اصلی این پژوهش ارزیابی اثرات خصوصیات درخت، توده و محیط بر زمان بقا(سالم ماندن) بلندمازو است که در پارک جنگلی قرق انجام شد.بنابراین 192 اصله درخت بلندمازو در 5 دوره 6ماهه در این مطالعه وارد شدند.
آنالیز بقا(survival analysis) در آنالیز بقا کلاسیک به مطالعه گروهی از افراد پرداخته می شود که برای تک تک این افراد یک زمان شکست تعریف میشود . مدت زمانی که طول می کشد تا این شکست رخ دهد زمان شکست نامیده می شود. در هر فرد شکست حداکثر یکبار می تواند رخ دهد در کل در آنالیز بقا کلاسیک ، گروهی از افراد از یک لحظه ورود تعریف شده تا وقوع یک رویداد نهایی (شکست) مورد مطالعه قرار می دهند. آنالیز بقا مجموعه ای از روشهای آماری برای تجزیه و تحلیل داده هاست که در آن متغیر مورد علاقه زمان وقوع یک "رویداد" است.
نتایج حاصل در این تحقیق که با استفاده از آزمون لگ رتبه ای و رگرسیون کاکس یرای برآورد میانگین زمان بقای دختران و عوامل موثر برآنها انجام شد.استفاده از روشهای تجزیه و تحلیل بقا در اپیدمیولوژی بیماری های درختان جنگلی این توانایی را به کارشناسان خواهد داد تا درک بهتر و صحیح تری از چگونگی روند بیماری ها بدست آورند.

 

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

شرح مهارت های متخصصین علم داده، آمار و یادگیری ماشین

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.