اقتصاد سنجی چیست؟

اقتصاد سنجی چیست؟


  • 3,625 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندانعلم اقتصاد، علوم آمار، داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است. علم اقتصاد دانشی است که با داده ها و آمار اقتصادی سرکار دارد در واقع علم اقتصاد به  اندازه گیری روابط اقتصادی می پردازد. نرم افزار اس پی اس اس Eviews و STATA مهمترین نرم افزارهای علم اقتصاد هستند. آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مفاهیم و مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علم ارزشمند و مهمِ اقتصاد ارایه نماید. 

اقتصاد سنجی

اقتصاد سنجی به اندازه گیری روابط اقتصادی می پردازد. این یک ادغام مابین اقتصاد ، اقتصاد ریاضیاتی و آمار به منظور ارائه مقادیر عددی به پارامترهای روابط اقتصادی است. روابط تئوری های اقتصادی به طور کلی از نظر ریاضی بیان شده و با اقتصاد تجربی همراه است. برای بدست آوردن مقادیر پارامترهایی که ضرایب شکل ریاضی روابط اقتصادی هستند، عمدتا روشهای اقتصاد سنجی  مورد استفاده قرار می گیرند. روش های آماری که به تبیین پدیده اقتصادی کمک می کند ، به عنوان روش های اقتصاد سنجی سازگار شده اند.روابط اقتصادی رفتار تصادفی روابط اقتصادی را نشان می دهد ، که معمولاً در اقتصاد و فرمول های ریاضی مورد توجه قرار نمی گیرد.

از روشهای اقتصادسنجی می توان در علوم مهندسی ، علوم زیستی ، علوم پزشکی ، علوم زمین ، علوم کشاورزی و سایر زمینه ها استفاده کرد. ابزارهای اقتصادسنجی به توضیح روابط بین متغیرها کمک می کند.

برای دانلود مجموعه مقالات فارسی در زمینه علم اقتصاد و مدیریت مالی کلیک کنید. 

یک مدل یک نمایش ساده از روند دنیای واقعی است. به طور کلی ، یکی از اهداف در مدل سازی داشتن یک مدل ساده برای توضیح یک پدیده پیچیده است. چنین هدفی گاهی می تواند منجر به الگویی ساده شود و گاهی فرضیات مطرح شده غیر واقعی باشد. در عمل ، کلیه متغیرهایی که آزمایشگر به طور کلی مناسب برای توضیح پدیده است ، در مدل گنجانده شده است. بقیه متغیرها به سبد بنام "اختلالات در جایی که اختلالات متغیرهای تصادفی هستند" می ریزند. این تفاوت اصلی بین مدل سازی اقتصادی و مدل سازی اقتصادسنجی است. همچنین این تفاوت اصلی بین مدل سازی ریاضی و مدل سازی آماری است. در حالی که مدل سازی ریاضی از نظر ماهیت قطعی است ، مدل سازی آماری اصطلاح تصادفی را شامل می شود.

برای دانلود مجموعه داده های مربوط به علم اقتصاد به وب سایت دیتاهارت مراجعه بفرمایید. 

مدل اقتصادی

یک مدل اقتصادی مجموعه ای از فرضیات است که رفتار یک اقتصاد یا به طور کلی یک پدیده را تعریف می کند.

یک مدل اقتصادی شامل:

• مجموعه ای از معادلات که رفتار را توصیف می کند. این معادلات از الگوی اقتصادی گرفته شده و از دو بخش تشکیل شده است - متغیرهای مشاهده شده و عوامل محیطی

• بیان خطا در مقادیر مشاهده شده متغیرها.

• توزیع احتمال اختلالات را مشخص کنید.

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم اقتصاد هستید یا به دنبال انجام پروژه های اقتصادسنجی خود با نرم افزارهای Eviews و STATA هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه اقتصاد سنجی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.