الگوریتم های داده کاوی: الگوریتم درخت تصمیم

الگوریتم  های داده کاوی: الگوریتم درخت تصمیم


  • 1,562 بازدید
درخت تصمیم یکی از قوی‌ترین و پرکاربردترین الگوریتم‌های داده‌کاوی است که برای کاوش در داده‌ها و کشف دانش کاربرد دارد. درخت تصمیم درختی است كه در آن نمونه ها را به نحوی دسته بندی می كند كه از ریشه به سمت پائین رشد می كنند و در نهایت به گره های برگ می رسد:
• هر گره داخلی یا غیر برگ  با یك ویژگی  مشخص می شود. این ویژگی سوالی را در رابطه با مثال ورودی مطرح می كند.
• در هر گره داخلی به تعداد جواب های ممكن با این سوال شاخه  وجود دارد كه هر یك با مقدار آن جواب مشخص می شوند.
• برگ های این درخت با یك كلاس و یا یك دسته از جواب ها مشخص می شوند.
یك درخت معمولا تشكیل شده از ریشه، شاخه ها، گره ها (جایی كه شاخه ها منشعب می شوند) و برگ ها. درخت های تصمیم هم به صورت مشابه تشكیل شده اند از گره ها كه با دایره نشان داده می شوند و شاخه ها كه با پاره خط های اتصال بین گره ها نشان داده می شوند. درخت تصمیم را به منظور سادگی در رسم، معمولا از چپ به راست یا از بالا به پایین رسم می كنند به طوری كه ریشه در بالا قرار بگیرد. گره اول را ریشه می گویند. انتهای یك زنجیره «ریشه  شاخه  گره گره» را یك «برگ» می نامند. از هر یك از گره های داخلی (یعنی هر گره ی كه برگ نباشد)، دو یا چند شاخه دیگر می توانند منشعب شوند. هر گره مربوط به یك خصوصیت معین است و شاخه ها به معنای بازه ای از مقادیر هستند. این بازه های مقادیر باید بخش های این الگوریتم داده‌ها را به مجموعه‌های مشخصی تقسیم می‌کند. هر مجموعه شامل چندین زیر مجموعه از داده‌های کم و بیش همگن که دارای ویژگی‌های قابل پیش بینی هستند تقسیم می‌شود.

شاخص­های اصلی در شبکه­های اجتماعی و شناسایی آن­ها با استفاده از تکنیک­های داده­کاوی و درخت تصمیم، مطلبی مغانجوقی

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه  داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.