امکان سنجی متن کاوی در متون اسلامی

امکان سنجی متن کاوی در متون اسلامی


  • 492 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

با توجه به مطالب بیان شده روشن است که استفاده از شیوه های نو در علوم اسلامی بسیار ضروری است و تحول اساسی در ارائه مفاهیم و معارف اسلامی به مخاطبان را در پی دارد. به کارگیری متن کاوی در پردازش متون اسلامی، دریچه ای جدید در بازیابی معارف اسلامی بوده و امکان خلق ایده های بدیع و راهکارهای مفید پژوهشی را در ذهن مخاطبان ایجاد خواهد کرد.
نظام های کشف روابط و دانش موجود در حوزه علوم اسلامی نیز نیازمند فنون متن کاوی اند تا هم نظام هایی نظیر دسته بندی، فهرست نویسی، نمایه سازی و شبکه های معنایی را تقویت و به سرعت نو کنند و هم فرایند کشف قواعد موجود و سازمان دهی دانش را با کمترین هزینه و بیشترین سرعت، در قیاس با شیوه های سنتی انجام دهند.
بعبارت دیگر پردازش هوشمند متون، دریچه راهگشایی را جهت درک متن توسط رایانه و طراحی سیستم فقیه یار و دستیارهای متعددی در علوم فلسفه، منطق، اصول، تفسیر و فقه و سایر حوزه های علوم اسلامی ارائه می نماید . از این رو، رسیدن به چشم انداز درک متن توسط ماشین های رایانه ای، زیرساختی برای طراحی این سیستم های هوشمند یاری کننده پژوهشگر علوم اسلامی و انسانی فراهم خواهد کرد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه متن کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر هفتاد و چهار مقاله فارسی در زمینه متن کاوی  و مجموعه های مشابه آن را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.