انبوهش داده، کاهش تعداد ویژگی و تغییر مقیاس در داده کاوی

انبوهش داده، کاهش تعداد ویژگی و تغییر مقیاس در داده کاوی


  • 624 بازدید

 انبوهش داده عبارت است از ترکیب دو یا چند ویژگی (یا رکورد) و ایجاد یک ویژگی (یا رکورد) جدید. اهداف ترکیب ویژگی ها عبارتند از:
 - کاهش تعداد ویژگی ها یا رکوردها: در اینجا لزوما هدف کاهش ویژگی ها با حذف آنها حاصل نمی شود بلکه دو یا چند ویژگی یا شیء قبلی را با یکدیگر ترکیب می نماییم و ویژگی یا شیء جدید را ایجاد می کنیم. در این مرحله معمولا ویژگی ها یا اشیاء قبلی حذف خواهند شد. عملیات انبوهش داده در واقع نوعی به روز رسانی داده محسوب می شود و با حذف و یا خلق ویژگی ها متفاوت است. 
- تغییر مقیاس: در اثر عملیات انبوهش ممکن است شهر به ناحیه، استان و یا کشور تبدیل
شود. در واقع با انبوهش ویژگی ها ارزش ویژگی ها بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال می خواهیم بدانیم افرادی که به قزوین مهاجرت می کنند بیشتر از کدام استان ها می آیند. حال اگر به ازای هر فرد یک رکورد در سیستم نگهداری کنیم و به ازای هر فرد شهر او را در رکوردش نگهداری نماییم، ممکن است به نظم جالبی نرسیم. اما اگر به جای شهر افراد، استان محل سکونتشان را نگهداری کنیم احتمالا قادر خواهیم بود، نظم های مناسب تری را استخراج کنیم. به عنوان مثال دریابیم که اغلب مهاجران افرادی هستند که از استان های گیلان و مازندران به قزوین مهاجرت کرده اند. 
- داده های پایدار تر: هنگامی که با عملیات انبوهش داده مقیاس داده ها را تغییر می دهیم داده ها پایدارتر می شوند. در واقع تغییرات در داده هایی که مورد انبوهش قرار گرفته اند کمتر بروز می کند. به عنوان نمونه، مثال قبل را در نظر بگیرید. اگر نگهداری داده ها در مقیاس شهر باشد، داده ها پایدار نخواهند بود. چرا که اگر یک رکورد داشته باشیم که متعلق به فردی اهلچالوس است، در صورت تغییر شهر این شخص به شهر نوشهر یا دیگر شهرهای استان مازندران رکورد این شخص مرتبا در حال تغییر خواهد بود. ولی در صورت نگهداری داده ها در مقیاس و استان، رکورد شهر مزبور حالت پایدارتری را نشان خواهد داد.

داده کاوی کاربردی، صنیعی آباده

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.