انتخاب سؤالات پرسشنامه شما- به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید؟

انتخاب سؤالات پرسشنامه شما- به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید؟


  • 161 بازدید
دسته‌بندی‌های مختلف اطلاعات عبارت‌اند از: پیشینه شخصی (نام، مذهب، سن، طبقه اجتماعی، جنسیت و غیره)، اطلاعات آموزشی، اطلاعات بهداشتی، اشتراک طرح‌های دولتی و غیره.
به‌عنوان‌مثال، ما به دنبال اندازه‌گیری تغییر در نتایج آموزشی دانش‌آموزان هستیم. ما به برخی اطلاعات شخصی دانش‌آموزان (سن و جنسیت) و همچنین سطح یادگیری دانش‌آموزان، فعالیت‌های کلاسی معلمان و برخی از اطلاعات مربوط به سطح مدرسه احتیاج داریم. ما به جزئیات دین یا طبقه اجتماعی دانش‌آموزان، اطلاعات شخصی در مورد معلمان یا اطلاعات مربوط به خانواده‌های دانش‌آموزان احتیاج نخواهیم داشت.
نکته راهنما
برای رسیدن به مجموعه‌های اطلاعاتی متفاوت، نتیجه را در مرکز یک مقاله قرار داده و تمام مواردی که می‌تواند در آن نتیجه تأثیر بگذارد را بنویسید. با مدیران و کارمندان برنامه خود در مورد آن صحبت کنید.
 
مثال
فرض کنیم که شما می‌خواهید پیشرفت نتایج یادگیری دانش‌آموزان را در یک مدرسه خاص اندازه‌گیری کنید. چهار سؤال زیر را بررسی کنید تا مهم‌ترین پرسش‌ها را در نظرسنجی خود ایجاد کنید.
سؤال 1: به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید؟
• سطح خواندن بچه‌ها، برای دیدن بهبود در سطح یادگیری
• تلاش معلمان با هدف خواندن، برای دیدن بهبود در مهارت‌های تدریس
• اطلاعات زمینه در مورد معلمان و دانش‌آموزان، برای پیگیری بهبود و تغییرات
• اطلاعات مدرسه، برای تبیین تفاوت در نتایج یادگیری دانش‌آموزان در انواع مدارس مختلف

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.