انتخاب سؤالات پرسشنامه شما- چه اطلاعاتی را می‌توان به‌راحتی جمع‌آوری کرد؟

انتخاب سؤالات پرسشنامه شما- چه اطلاعاتی را می‌توان به‌راحتی جمع‌آوری کرد؟


  • 153 بازدید

اطلاعات شخصی را می‌توان به‌راحتی جمع‌آوری کرد، اما جمع‌آوری BMI، قد، وزن و غیره ممکن است دشوار باشد. وزن کسی به‌راحتی می‌توان را از وی پرسید، اما صحت این داده‌ها اغلب کم است. اندازه‌گیری وزن افراد با ترازو نیز بسیار دقیق‌تر ولی درعین‌حال دشوارتر است.

پارامترهایی را انتخاب کنید که مفید باشند و بدون دردسر جمع‌آوری می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، بگویید که می‌خواهید مهارت‌های کلاسی یک معلم را اندازه‌گیری کنید. شما ممکن است وسوسه شوید که اطلاعات زیادی را درباره کلاس کسب کنید - احتمالاً می‌توانید در یک کلاس بنشینید و فعالیت‌های کلاس را به مدت یک ساعت ثبت کنید. یا می‌توانید به‌سادگی یک مشاهده 5 دقیقه‌ای انجام دهید تا در مورد آنچه در یک روز معمولی اتفاق می‌افتد، اطلاعات کسب کنید. شما باید در جمع‌آوری اطلاعات اضافی و ارزش آن اطلاعات تلاش خود را متعادل سازید.

نکته راهنما

برای رسیدن به نقاط داده نهایی، به موارد زیر فکر کنید: جمع‌آوری آن اطلاعات چقدر دشوار خواهد بود؟

پاسخ‌دهندگان چطور به یک سؤال خاص واکنش نشان می‌دهند، و شما چقدر سریع می‌توانید یک قطعه خاص از اطلاعات را جمع‌آوری کنید؟

 

مثال: 

سؤالات 2-3: چه اطلاعاتی جمع‌آوری‌شان راحت و مرتبط با سازمان است؟

سطح خواندن بچه‌ها: از باتری ASER استفاده کنید و از چند کلاس بچه‌ها نمونه بگیرید. اطلاعات مرتبط با همه بچه‌ها ضروری نیست.

تلاش معلمان با هدف خواندن: 5 الی 10 دقیقه درحالی‌که معلمان مهارت‌های خواندن را آموزش می‌دهند، کلاس‌های درس را مشاهده کنید.

اطلاعات زمینه: برای دانش‌آموزان، فقط سن، جنسیت، کلاس و نام را جمع‌آوری کنید. برای معلمان، فقط تجربه‌ها، کلاس‌ها و موضوعاتی که تدریس می‌شوند را جمع‌آوری کنید.

اطلاعات مدرسه: اطلاعات مربوط به تعداد دانش‌آموزان، معلمان، نسبت معلم - دانش‌آموز و همچنین میانگین هزینه‌ها را جمع‌آوری کنید. هر اطلاعات دیگری که به تجزیه‌وتحلیل ارتباطی نداشته باشد نباید جمع‌آوری شود.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.