انجام پایان نامه در حوزه داده کاوی

انجام  پایان نامه در حوزه داده کاوی


  • 1,246 بازدید

حوزه داده کاوی یکی از حوزه های بسیار مورد توجه دانشجویان برای انجام تحقیقات خود است. در هر سال هزاران دانشجو در رشته‌های مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد،مدیریت، هوش مصنوعی و دهها رشته دیگر به دنبال انجام پایان نامه در حوزه داده کاوی هستند. ولی بسیاری از این دوستان در مورد چگونگی انجام کار دارای ابهاماتی هستند در این مقاله سعی می شود دانشجویان با انجام مراحل پایان نامه در حوزه داده کاوی آشنا شوند. ابتدا تعریفی از علم داده کاوی ارائه می گردد.

در یک خط: داده کاوی به دنبال پیدا کردن الگوی مفید در داده است.

برای پیدا کردن این الگوی مفید از روش ها و الگوریتم های مختلفی از فیلد ها و حوزه های مطالعاتی استفاده می شود. ولی باید توجه داشت که این روش ها و الگوریتم ها برای استخراج دانش استفاده می شوند و خود استخراج دانش نیستند. شاید برای استخراج دانش پرس و جویی از پایگاه داده صورت پذیرد یا برای پیدا کردن یک خوشه ای از اطلاعات از روش های آماری بهره گرفته شود ولی این موارد داده کاوی نیستند بلکه در خدمت داده کاوی قرار دارند. هدف اصلی داده کاوی استخراج دانشی از داده هاست که در نگاه اول قابل شناسایی و تشخیص نیست. هر کجا داده هست می توان از روش ها و الگوریتم های داده کاوی برای استخراج دانش بهره جست به همین دلیل گستره تحقیقاتی داده کاوی بسیار بزرگ است.  مراحل انجام پایان نامه در حوزه داده کاوی را می توان در مراحل زیر خلاصه کرد.

1- مشخص کردن حوزه انجام پایان نامه داده کاوی

دانشجو حوزه خود را با مشورت استاد مشخص کند. به طور مثال انجام پایان نامه در حوزه داده کاوی سلامت یکی از این گزینه ها می تواند باشد. داده کاوی اقتصاد یا داده کاوی روی داده های آماری و اقتصادی گزینه دیگری است که سالهاست مورد توجه محققین می باشد.  به طور مثال: استفاده از الگوریتم نایو بیز برای پیش بینی بیماری دیابت می‌تواند یک عنوان کلاسیک برای داده کاوی سلامت در نظر گرفته شود. با مشخص کردن حوزه تخصصی مورد نظر برای داده کاوی اولین قدم برای ارائه یک پایان نامه داده کاوی انداخته می شود. 

2- مجموعه داده برای انجام پایان نامه داده کاوی

دومین مرحله و یکی از مهمترین مراحل انجام پایان نامه داده کاوی یافتن مجموعه داده مناسب و مرتبط است. دانش به دست آمده از داده کاوی ارتباط زیادی با مجموعه داده استفاده شده برای کسب دانش دارد به همین دلیل انتخاب مجموعه داده معتبر و مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. در همین جهت وبسایتی برای ارائه مجموعه داده های بومی و ایرانی ایجاد شده است این وبسایت دیتاهارت نام دارد. در این وبسایت مجموعه داده های وطنی  محیا شده که محققین داخلی که به دنبال ارائه پایان نامه در حوزه داده کاوی می باشند می توانند از این مجموعه داده ها استفاده کنند.

3- مشخص کردن ایده کار برای استخراج دانش از داده

مرحله سوم انجام پایان نامه در حوزه داده کاوی پیدا کردن و یافتن ایده مناسب برای انجام عمل استخراج دانش از داده است.  در راه رسیدن به یک ایده منحصر به فرد باید کارهای مرتبط انجام شده در حوزه انتخابی با دقت و حوصله مطالعه گردد. با مطالعه کارهای انجام شده در این حوزه و انجام تحقیقات بیشتر می توان به یک ایده منحصر به فرد و جدید برای انجام مجموعه داده انتخابی رسید. به طور مثال استفاده از یک الگوریتم جدید می تواند یک ایده برای انجام پایان نامه باشد. 

4- پیاده سازی ایده

بعد از انتخاب مجموعه داده و رسیدن به یک ایده منحصر به فرد و جدید نوبت به پیاده‌سازی این مجموعه داده میرسد. در این مرحله ابزارها و زبان های برنامه نویسی مختلفی می‌تواند توسط محقق مورد استفاده قرار گیرد در برخی موارد این موضوع به سلیقه پژوهشگر بستگی دارد. ولی ابزارهایی مانند وکا و رپیدماینر می‌تواند در کنار زبان های برنامه نویسی مانند پایتون و جاوا برای پیاده سازی ایده ها مورد استفاده قرار گیرد.

5- جمع بندی و نتیجه گیری

بعد از پیاده سازی نوبت به جمع بندی و نتیجه گیری تحقیق می رسد. در بسیاری از کارهای داده کاوی هدف از انجام تحقیق رسیدن به دقت طبقه بندی بالاتر است. در واقع در مثال استفاده از الگوریتم برای پیش بینی بیماری دیابت محقق به این نتیجه می‌رسد و این ادعا را به اثبات می‌رساند که استفاده از الگوریتم نایو بیز دقت بالاتری نسبت به الگوریتم های مشابه ارائه داده است به طور مثال با استفاده از ایده جدید پیاده سازی شده دقت الگوریتم ۸۷ درصدی در کارهای مشابه به دقت  91 درصد ارتقا پیدا کرده است.

در تمامی مراحل فوق می توانید از آکادمی داده کمک بگیرید. 

پی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.