اندر حکایات داده کاوی و تعاریف مختلف از آن

اندر حکایات داده کاوی و تعاریف مختلف از آن


  • 1,184 بازدید

داده کاوی به عنوان فرآیندی برای یافتن الگوها و ارتباطات در پایگاه داده ها به همراه استفاده از اطلاعات برای ساختن مدل های پیش بینی تعریف شده است و همچنین از آن به عنوان فرآیندی برای انتخاب، اکتشاف و ساختن مدل ها با استفاده از انبوه داده های ذخیره شده برای کشف الگوهای از پیش موجود نیز یاد می شود. داده کاوی، گامی مهم در کشف و استخراج دانش می باشد؛ این اصطلاح به معنای کاوش مجموعه دادههای بزرگ برای استخراج الگوهای ناشناخته بین داده ها است. داده کاوی فرآیند کشف دانش پنهان درون داده ها است که با توصیف، تشریح، پیش بینی و کنترل پدیده های گوناگون پیرامونی، دارای کاربرد بسیاروسیعی در حوزه های مختلف است به گونه ای که مرز و محدودیتی برای کاربرد آن در نظر گرفته نشده و زمینه های کاربردی آن را ازذرات کف اقیانوس تا اعماق فضا می دانند.

تعاریف بسیاری برای داده کاوی ارائه شده است. برخی از تعاریف به شرح زیر می باشند: 
داده کاوی فرآیند کشف دانش پنهان درون دادهها از طریق برقراری روابطوالگوهای مفید است. 
داده کاوی به بررسی و تجزیه و تحلیل مقادیرعظیمی ازدادهها به منظورکشف الگوهاو قوانین معنی دار اطالق می شود که عمدتا از طریق ساختن مدلها و الگوریتم ها، ورودی ها را باهدف یا مقصد خاصی مرتبط می نماید.
اصطلاح دادهکاوی به فرآیند نیمه خودکار تجزیه و تحلیل پایگاهدادهها به منظور یافتن الگوهای مفید اطالق می شود.
در تعریفی دیگر،دادهکاوی فرآیندی است که از انواع تکنیک های مدل سازی و آنالیز داده برای کشف الگوها و روابط بهینه داده ها که ممکن است برای انجام پیش بینی های دقیق مورد استفاده قرار گیرد بهره می برد.
داده ها درعصرامروزی یعنی عصر اطلاعات، عمده ترین دارایی برای مراکز پزشکی بوده وموفقیت این مراکزدرگروی جمع آوری، ذخیره و تحلیل صحیح آن هاست. با این وجود، جمع آوری و ذخیره ی میزان زیادی از داده ها میتواند یک نوع اتالف محسوب شود؛ مگر این که داده ها به شکل سودمند استفاده شده وتبدیل به یک منبع مالی برای آن مرکز گردد. برای تبدیل این ارزش بالقوه به اطلاعات استراتژیک، بسیاری از مراکز به داده کاوی روی آورده اند؛ چرا که به واسطه ی داده کاوی امکان کشف روابط، روندها و الگوهای مخفی بین داده ها و دستیابی به دانش نوین در زمینه ی چالش های آشکار و نهان مرکزمیسر خواهد شد.

مروری بر تکنیک های داده کاوی  و کاربرد آن در پزشکی با استفاده از کشف الگوهای مکرر، لطفی زاده

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.