انواع نظر در نظرکاوی

انواع نظر در نظرکاوی


  • 937 بازدید

در این مقاله در مورد انواع نظر صحبت خواهد شد. در نظرکاوی دو نوع نظر در نظر گرفته می شود. نظرات معمولی و قیاسی. عقاید و نظرات در واقع میتوانند از ابعاد بسیار زیادی دسته بندی شوند. ما برخی از دسته بندی های اصلی را در این بخش مطرح میکنیم.

 

نظر معمولی

یک نظر معمولی اغلب تنها یک نظر در متن است و دارای دو زیرگونۀ[1] اصلی است:

نظر مستقیم

یک نظر مستقیم نشان ازنظری دارد که به‌صورت مستقیم نسبت به یک موجودیت یا وجه ای از موجودیت بیان شده است، مثل «کیفیت تصویر عالی است».

نظر غیرمستقیم

یک نظر غیرمستقیم عقیده‌ای است که به‌صورت غیرمستقیم نسبت به یک موجودیت یا وجه ای از یک موجودیت و بر اساس اثراتش بر روی دیگر موجودیت‌ها بیان شده است. این زیرگونه اغلب در حوزۀ پزشکی ظاهر می‌شود. برای مثال جملۀ «پس از تزریق دارو، مفاصلم بدتر شد» تشریح کنندۀ یک اثر نامطلوب دارو بر روی «مفاصلم» است که به‌صورت غیرمستقیم نظر یا احساسی منفی دربارۀ دارو می‌دهد. در این مورد موجودیت دارو و وجه اثر بر روی مفاصل است.

اکثر پژوهش‌های فعلی بر روی عقاید مستقیم تمرکز دارند. سروکار داشتن با آنها ساده‌تر است. کار با عقاید غیرمستقیم اغلب سخت است. مثلاً در حوزۀ دارو، فرد باید برخی از حالت‌های مطلوب و نامطلوب را قبل و بعد از مصرف دارو بداند. برای مثال در جملۀ «ازآنجاکه مفاصلم بسیار دردناک بودند، دکتر این دارو را به من داد» نظر یا احساس منفی‌ای به دلیل اینکه «مفاصل دردناک» (که منفی است) قبل از مصرف دارو آمده است بیان نمی‌شود.

نظر قیاسی

یک نظر قیاسی بیان‌کنندۀ ارتباط تشابه یا تفاوت‌های بین یک یا دو موجودیت و/یا ترجیح صاحب‌نظر بر اساس برخی وجه‌های مشترک موجودیت‌ها است. برای مثال، جمله‌های «کوکاکولا خوش طمع تر از پپسی است» و «کوکاکولا بهترین طمع را دارد» دو نظر قیاسی را بیان می‌کنند. یک نظر قیاسی معمولاً با استفاده از صفات یا قیدهای قیاسی یا عالی[2] بیان می‌شود، البته همیشه این‌طور نیست (مثل ترجیح دادن).. عقاید قیاسی نیز انواع مختلفی دارند.

اگر به پژوهش در حوزه نظرکاوی علاقه مند هستید توصیه می کنیم مجموعه  پنجاه مقاله فارسی مرتبط با نظرکاوی، عقیده کاوی و تحلیل احساسات را تهیه بفرمایید.

اگر در حال پژوهش در حوزه نظرکاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است. 

 

[1] Sub-type

[2] superlative