ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها – مطالعه موردی 1

ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها – مطالعه موردی 1


  • 227 بازدید

در مقاله قبلی در مورد کیفیت داده در جمع آوری داده  و تحقیق صحبت شد. سپس در مورد نحوه ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها مطالبی بیان شد در این مقاله با مطالعه موردی در مورد نحوه ایجاد سوال تحقیق و پاسخ های  احتمالی صحبت خواهد شد.

شما یک سازمان غیردولتی آموزش و پرورش را اداره می کنید ، که در یک برنامه آموزش معلمانی که در 1500 مدرسه در تبریز کار می کند مورد آموزش قرار می گیرند. به عنوان بخشی از برنامه شما ، تیم شما معلمان را در مورد چگونگی بهبود مهارت های خواندن دانش آموزان خود آموزش می دهد.

1- سؤال تحقیق در جمع آوری داده ها در مورد تأثیر برنامه چیست؟

سازمان مردم نهاد من چگونه مهارت های تدریس معلمان که با آنها کار می کنیم را بهبود بخشیده است و چگونه؟

آیا مهارت های خواندن دانش آموزان بهبود یافته است؟

2- چرا من این اطلاعات را جمع می کنم؟

برای اندازه گیری تأثیر برنامه سازمان های غیردولتی من ، بنابراین می توانم آن را با سایر برنامه های خود مقایسه کنم و تأثیر آن را به سرمایه گذارانم اطلاع دهم.

3- چه کسی دراین تحقیق مورد نظرسنجی برای جمع آوری داده ها قرار می گیرد؟

من می توانم اطلاعات را از دانش آموزان و معلمان در جایی که سازمان مردم نهاد من کار می کند جمع آوری کنم.

در این مثال سه سوال پرسیده شد و سه پاسخ شفاف داده شد. در همه تحقیقاتی که از نظرسنجی  استفاده  می شود باید این سوالات قبل از طراحی پرسشنامه  پاسخ داده شود.

در ادامه با مثالهای بیشتر سعی خواهد شد این موضوع برای مخاطب گرامی وب سایت آکادمی داده قابل فهم تر باشد.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.