ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها – مطالعه موردی 2

ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها – مطالعه موردی 2


  • 201 بازدید

در مقاله قبلی در مورد کیفیت داده در جمع آوری داده  و تحقیق صحبت شد. سپس در مورد نحوه ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص ها مطالبی بیان شد در این مقاله با مطالعه موردی در مورد نحوه ایجاد سوال تحقیق و پاسخ های  احتمالی صحبت خواهد شد.

سازمان مردم‌نهاد شما با گروه های خودیاری زنان از منطقه‌ای در تهران همکاری می‌کند. الگوی شما برای تغییر دو لایه است (غیر مستقیم) - شما مستقیماً بر روی گروه های خودیاری زنان که با آن‌ها کار می‌کنید، از طریق جمع‌آوری کمک‌های مالی تأثیر می‌گذارید، که به‌نوبه خود زنان شرکت‌کننده در گروه های خودیاری را نیز توانمند می‌سازد.

1. سؤال تحقیق در جمع‌آوری داده‌ها در مورد تأثیر برنامه چیست؟

سازمان مردم‌نهاد من چگونه در افزایش سرمایه گروه های خودیاری که با آن‌ها کار می‌کنیم، کمک کرده است؟

2. چرا من این اطلاعات را جمع می‌کنم؟

برای اندازه‌گیری تأثیر برنامه من و نشان دادن تأثیر کار ما.

3. از چه کسی می‌توانم داده‌ها را جمع‌آوری کنم؟

من می‌توانم داده‌ها را از گروه های خودیاری که سازمان‌های مردم‌نهاد من با آن‌ها کار می‌کند و خانواده‌های اعضای گروه های خودیاری زنان جمع‌آوری کنم. همچنین می‌توانم اطلاعات مربوط به تأمین وجه گروه های خودیاری زنان را از مدیران برنامه خود جمع‌آوری کنم.

در این مثال سه سوال پرسیده شد و سه پاسخ شفاف داده شد. در همه تحقیقاتی که از نظرسنجی  استفاده  می شود باید این سوالات قبل از طراحی پرسشنامه  پاسخ داده شود.

در ادامه با مثالهای بیشتر سعی خواهد شد این موضوع برای مخاطب گرامی وب سایت آکادمی داده  قابل فهم تر باشد.

نکته راهنما

سؤال دوم ممکن است غیرضروری به نظر برسد. از این گذشته، این سؤال مستقیماً به سؤال تحقیق شما نمی‌پردازد. بااین‌حال، این پرسش یک بخش اساسی در فرایند طراحی پرسشنامه است. اگر نمی‌توانید به‌طور کامل به این پرسش پاسخ دهید که چرا شما نظرسنجی انجام می‌دهید، شما برای شروع نظرسنجی خود آماده نیستید.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.