به کارگیری تکنیک های داده کاوی در تحلیل رفتار کاربران اینترنت جهت بهبود در مدیریت سرویس دهی اینترنت استان اصفهان

به کارگیری تکنیک های داده کاوی در تحلیل رفتار کاربران اینترنت جهت بهبود در مدیریت سرویس دهی اینترنت استان اصفهان


  • 460 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
با افزایش چشمگیر حجم اطلاعات و توسعه وب، نیاز به روش ها و تکنیک هایی که بتوانند امکان دستیابی کارا به داده ها و استخراج اطلاعات از آنها را فراهم کنند، بیش از پیش احساس می شود. در سال های اخیر تکنیک ها و الگوریتم های داده کاوی، محققان علوم مختلف را در رسیدن به اهداف فوق یاری رسانده است. وب کاوی یکی از زمینه های تحقیقاتی است که با به کارگیری تکنیک های داده کاوی به کشف و استخراج خودکار اطلاعات از اسناد و سرویس های وب می پردازد. در واقع وب کاوی، فرآیند کشف اطلاعات و دانش ناشناخته و مفید از داده های وب می باشد. از آنجایی که گسترش اینترنت در زندگی امروزی به ابزاری برای رشد و توسعه ی کشورها تبدیل شده و میزان نفوذ آن در حوزه های مختلف از جمله بانکداری اینترنتی، آموزش مجازی، دولت الکترونیک و ... شاخصی برای رشد و توسعه کشورها در نظر گرفته می شود، می توان از تکنیک های داده کاوی در تحلیل نفوذ اینترنت در زندگی اجتماعی استفاده نمود. با توجه به ضرورت موضوع، طرح آمارگیری از کاربران اینترنت انجام شده است. با این وجود مطالعه ای درباره الگوهای رفتاری کاربران و ویژگی های آنها صورت نپذیرفته است و به علت اینکه روابط و پارامترهای بدست آمده بر حسب شرایط اجتماعی هر جامعه متفاوت خواهند بود، ضرورت انجام این مطالعه در ایران نیز حائز اهمیت است. در این مطالعه داده های بدست آمده از طرح آمارگیری از کاربران اینترنت در سطح استان اصفهان مورد بررسی قرار گرفته و با کمک تکنیک های داده کاوی، کاربران با توجه به سن، جنسیت، سطح تحصیلات، وضعیت اشتغال، محل دسترسی، نوع استفاده، نحوه دسترسی به اینترنت و هزینه های پرداختی برای آن، خوشه بندی شده اند.

نتیجه گیری
با توجه به نفوذ و گسترش اینترنت در سطح کشور، بررسی نحوه استفاده و ویژگی های کاربران اینترنت یکی از مسائل جالب توجه می باشد، که تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است. این مطالعه، به بررسی ویژگیهای کاربران اصفهانی بر اساس اطلاعات آخرین طرح آمارگیری از کاربران اینترنت پرداخته است. برای یافتن الگوهای رفتاری و ویژگی های کاربران از دو رویکرد کاربردی داده کاوی یعنی خوشه بندی و درخت های تصمیم استفاده شده است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که به دلیل تلاش های دولت برای گسترش دولت الکترونیک و عدم ارائه حضوری برخی خدمات، کاربران مشارکت بالایی در استفاده از اینترنت برای خدماتی همچون ثبت نام آزمونها، کارت سوخت، یارانه و ... داشته اند. اما گسترش خدماتی نظیر کسب و کار اینترنتی نیازمند تلاش های بیشتری از جانب مسئولین می باشد. کاهش هزینه های سرویس های پرسرعت اینترنتی می تواند به افزایش استفاده از خدماتی مانند بانکداری و آموزش مجازی یاری رساند.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.