به کار گیری تکنیک های داده کاوی در راستای پیشبینی عوامل مؤثر در موفقیت دانشجویان رشته ریاضی کاربردی در فارغ التحصیلی

به کار گیری تکنیک های داده کاوی در راستای پیشبینی عوامل مؤثر در موفقیت دانشجویان رشته ریاضی کاربردی در فارغ التحصیلی


  • 935 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در این پژوهش با یک روند تحلیلی و با استفاده از تکنیک های داده کاوی، عوامل مؤثر بر بهبود تحصیلی دانشجویان ریاضی کاربردی بررسی شد و با توجه به نتایج بدست آمده، بهترین حالت پیش بینی معدل، براساس معدل دو ترم اول است و دریافتیم که تعداد واحد دروس عمومی و پایه اخذ شده در سه ترم اول ، تعداد واحد اخذ شده سه ترم اول ومعدل سه ترم اول، از عوامل اثرگذار بر بهبود و پیشرفت تحصیلی دانشجویان است. براساس این یافته ها دانشجویان و مسئولان مؤسسات آموزش عالی می توانند تصمیم - گیری های درست و به موقعی را در راستای بهبود تحصیلی و کاهش هزینه ها اتخاذ نمایند. در نهایت این نتایج می تواند زمینه ای برای شروع تحقیقات گسترده تر و بررسی مدل های دیگر باشد که با در نظر گرفتن پارامترهای جدید نظیر میزان تحصیلات والدین، بومی یا غیر بومی بودن و می توان به نتایج دقيق وجامع تری دست یافت.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.