تاریخچه داده کاوی

تاریخچه داده کاوی


  • 1,243 بازدید

در دهه شصت و پیش از آن زمینه هایی برای ایجاد سیستم های جمع آوری و مدیریت داده ها ایجاد شد و تحقیقاتی در این زمینه انجام پذیرفت که منجر به معرفی و ایجاد سیستم های مدیریت پایگاه داده ها گردید.
ایجاد و توسعه مدل های داده ای برای پایگاه سلسله مراتبی، شبکه ای و بخصوص رابطه ای در دهه هفتاد، منجر به معرفی مفاهیمی همچون شاخص گذاری و سازماندهی داده ها و در نهایت ایجاد زبان پرسش SQL در اوایل دهه هشتاد گردید تا کاربران بتوانند گزارشات و فرم های اطلاعاتی مورد نظر خود را، از این طریق ایجاد نمایند.
توسعه سیستم های پایگاهی پیشرفته در دهه هشتاد و ایجاد پایگاه های شی گرا، کاربرد گرا  و فعال  باعث توسعه همه جانبه و کاربردی شدن این سیستم ها در سراسر جهان گردید. بدین ترتیب DBMS هایی همچون DB2، Oracle، Sybase، ... ایجاد شدند و حجم زیادی از اطلاعات با استفاده از این سیستم ها مورد پردازش قرار گرفتند. شاید بتوان مهمترین جنبه در معرفی داده کاوی را مبحث کشف دانش از پایگاه داده ها ( KDD) دانست بطوری که در بسیاری موارد DM و KDD بصورت مترادف مورد استفاده قرار می گیرند. 
همانطور که در تعریف داده کاوی ذکر شد، هدف از جستجو و کشف الگوهایی در پایگاه داده ها و استفاده از آن ها در اخذ تصمیمات حیاتی است، بنابراین می توان گفت که DM بخشی از فرایند KDD است که در نهایت به ایجاد سیستم های DSS  دانست. 
برای اولین بار مفهوم داده کاوی در کارگاه  IJCAI در زمینه KDD توسط Shapir مطرح گردید. به دنبال آن در سال های 1991 تا 1994، کارگاه های KDD مفاهیم جدیدی را در این شاخه از علم ارائه کردند.

شاخص­های اصلی در شبکه­های اجتماعی و شناسایی آن­ها با استفاده از تکنیک­های داده­کاوی و درخت تصمیم، مطلبی مغانجوقی

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.