تحلیل احساسات در شبکه اجتماعی توییتر با تکنیک متن کاوی

تحلیل احساسات در شبکه اجتماعی توییتر با تکنیک متن کاوی


  • 1,129 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

پدیده فوت مرتضی پاشایی باعث بروز احساسات و عواطف پیش بینی نشده در جامعه ایرانی گردید. بسیاری از کارشناسان، جامعه شناسان و روانشناسان سعی نمودند با کمک گرفتن از نظریات کلان و فردگرایانه این پدیده را تبیین و توصیف نمایند. نوشتار حاضر به کمک دو تکنیک تحلیل محتوا یا برچسب زنی و داده کاوی محتوای انتشار یافته در شبکه اجتماعی توییتر، در بازه زمانی بستری مرتضی پاشایی در بیمارستان بهمن تا ده روز پس از فوت وی را تحلیل و بررسی نموده است. محققین این نوشتار محتوای بارگذاری شده را در پنج مقوله شامل؛ 1 )تبلیغ در مورد آلبوم پاشایی. 2 )انعکاس عیادت هنرمندان و بازیگران. 3)بازتاب مراسم تشییع پاشایی. 4 )پیگیری خبر سلامتی وضعیت پاشایی و دعا برای او 5 )فکاهی کردن و لوث کردن مرگ پاشایی رده بندی نموده و سپس به کمک علم داده کاوی ارتباط و همبستگی بین ویژگی های کاربران با مقولات مستتر فعالیت کاربران در توییتهای انتشاریافته را بازنمایی نموده است و به این نتیجه رسیده است. تعداد کاربرانی که با قصد لوث و فکاهی نمودن این پدیده فعالیت داشته اند، بیشترین تعداد کاربران را شامل گردیده و از طرفی بیشترین تعداد توییت را بعنوان علاقمندی انتخاب نموده اند. همچنین کاربرانی که پیگیر وضعیت سلامتی وی در دوران بیماری بوده اند و بیشترین فعالیت را در بازتاب مراسم تشییع وی داشته اند دارای بیشترین دنباله کننده توسط کاربران دیگر بوده اند. افرادی که بیشترین اعضا و دوست را دارا بوده، دارای بیشترین لینک تبلیغ آلبوم و تصاویر مرتضی پاشایی بوده اند.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه متن کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر هفتاد و چهار مقاله فارسی در زمینه متن کاوی  و مجموعه های مشابه آن را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.