تحلیل بحران از طریق شبکه های اجتماعی

تحلیل بحران از طریق شبکه های اجتماعی


  • 2,607 بازدید

تحلیل بحران از طریق شبکه های اجتماعی یکی از حوزه های مطالعاتی نو و تازه در حوزه تحقیقات شبکه های اجتماعی و داده کاوی است. در این مقاله سعی می شود مخاطب با این مفهوم به صورت بتدایی آشنا گردد.

توییتر یکی از شبکه‌های اجتماعی استفاده در دنیای مجازی است. این شبکه اجتماعی به کاربران اجازه می دهد افکار و نظرات خود را در تعداد محدودی کاراکتر بنمایانند. یکی از حوزه های که کاربران درباره آن نظر می دهند و توییت می‌کنند، بحران‌های سیاسی طبیعی و امنیتی است

 در این شرایط در اکثر مواقع کاربران توییتر اقدام به توییت کرده و تولید محتوا می کنند. بخشی از کاربران در مورد اتفاق اطلاع رسانی می کنند. بخشی به طرفداری و بخشی به نقد آن اقدام می کنند. بدین ترتیب در مورد بحران پیش آمده در فضای توییتر محتوای بسیاری تولید می شود. میسر بودن تحلیل بحران توسط این محتوای تولید شده ادعای محققین این حوزه جدید مطالعاتی است.

 البته لازم به ذکر است که شبکه اجتماعی توییتر در بین محققین طرفداران بیشتری برای پژوهش دارد چون به راحتی و به صورت رایگان می توان اطلاعات و داده خام از این شبکه اجتماعی استخراج کرد. امکانی که در دیگر شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک مقدور نیست.

 تحلیل بحران[1] ها در توییتر توسط روش ها و الگوریتم های داده کاوی و متن کاوی انجام می شود به طور مثال طبقه بندی محتوای توییت ها در گروههای انتقادی یا غیر انتقادی یکی از این زیر مجموعه ها است. به طور مثال با استفاده از الگوریتم ماشین بردار پشتیبان می توان مدلی ارائه کرد که توییت ها را طبقه بندی می کند. بدین ترتیب مشخص میشود که چه درصدی از کاربران نسبت به بحران ایجاد شده رویکرد انتقادی دارند.

 تحلیل بحران ها از طریق توییتر یکی از حوزه‌های نسبتا تازه برای تحقیقات می باشد که توجه پژوهشگران به آنها جلب شده است. هدف نهایی از این حوزه تحقیقاتی رسیدن به مدل‌های است که بتواند در لحظه وقوع حادثه یا بحران توییت های تولید شده در آن لحظه را جمع آوری کرده و طبقه بندی و خلاصه سازی نمایند. بدین ترتیب داده های خام به دانش تبدیل می شود.

اگر به این حوزه مطالعاتی علاقه مند شدید می توانید با خواندن این مقاله کار خود را شروع کنید. خانم آلکساندرا اوتانو یکی از محققین پیش رو در این زمینه است که مقالات مهمی در این حوزه چاپ کرده است.

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه تحلیل شبکه های اجتماعی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است. 

[1] Crisis Computing