تحلیل داده های مربوط به نشانگرهای زیستی و یافتن نشانگرهای بهینه برای پیش بینی بیماری آلزایمر

تحلیل داده های مربوط به نشانگرهای زیستی و یافتن نشانگرهای بهینه برای پیش بینی بیماری آلزایمر


  • 487 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد.  

طبق مطالب بیان شده ملاحظه کردیم که همه محققین جهت تشخیص بیماری آلزایمر به انتخاب ویژگی های مناسب اهمیت زیادی داده اند. برخی تحقیقات تنها از یک نوع داده مثلا داده های مربوط به پروتئین های موجود در پلاسمای خون استفاده کرده اند و برخی از انواع مختلف داده مثل اطلاعات ژنتیکی، تصویربرداری ها از مغز، اطلاعات مایع نخاعی و دیگر از انواع اطلاعات استفاده کرده اند. آن چه که واضح هست این است که هرچه ورودی های مدل برای انجام پیش بینی کمتر باشد مدل ساده تر و کاربردی تر خواهد بود با این حال دقت مدل را نباید از دست داد. اما به نظر می رسد ترکیب این اطلاعات دقت بهتری به مدل خواهد بخشید. ولی آنچه که مورد توجه قرار نگرفته استفاده از اطلاعاتی است که مربوط به نحوه زندگی افراد و نوع تغذیه آنها است. اطلاعاتی که می تواند تأثیر به سزایی در ابتلاء افراد به این بیماری داشته باشد. با این که ابتلاء افراد به این بیماری با ژن افراد بسیار در رابطه است اما به نظر می رسد نحوه زندگی افراد در دهه های اخیر و ماشینی شدن زندگی افراد و افزایش این بیماری نیز تأثیر کمی ندارد و باید مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از دخانیات و مصرف مشروبات الکلی نیز می تواند مورد تحقیق قرار گیرد.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

در مورد داده کاوی سلامت


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.