تشخیص افراد مستعد به قاچاق مواد مخدر در استان سيستان و بلوچستان با استفاده از تكنيک های داده کاوی

تشخیص افراد مستعد به قاچاق مواد مخدر در استان سيستان و بلوچستان با استفاده از تكنيک های داده کاوی


  • 530 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در نتیجه گیری این مقاله می خوانیم: 
روش تحقيق از آنجاییکه این تحقیق در نظر دارد تا از داده های مربوط به مجرمان مواد مخدر و با استفاده از تکنیک های داده کاوی به دانش و الگویی برای تشخیص افراد مستعد به قاچاق مواد مخدر در استان سیستان و بلوچستان برسد؛ لذا مجموعه داده های واقعی از حدود 700 مجرم حوزه مواد مخدر در استان سیستان و بلوچستان که در طی سال های 1390 الی 1396 مرتکب جرم قاچاق مواد مخدر شده و اطالعات مربوط به جرم آنان ثبت شده است، تهیه گردید. به منظور حفظ حریم خصوصی افراد، اطالعات هویتی مجرمان شامل: نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره پرونده، شماره شناسنامه از پایگاه داده حذف گردید. بر اساس مطالعات پیشین مشخصه های: نوع جرم، سن مجرم، میزان سواد مجرم، جنسیت مجرم، وضعیت مالی مجرم، فصل وقوع جرم، وضعیت تاهل مجرم، وضعیت سوء پیشینه مجرم، دلیل ارتکاب جرم و تکرار جرم برای مدل سازی پیش بینی شده گردید.
این مقاله در آینده با استفاده از تکنیک داده کاوی به پیدا کردن روابط پنهان در پایگاه داده ذکر شده، به منظور شناسایی و کشف قواعد و الگوهای شناسایی افراد مستعد به مواد مخدر خواهد پرداخت.
بحث و نتيجه گيری بررسی مطالعات گذشته نشان داد که می توان یا در نظر گرفتن برخی از مشخصه های فردی و اجتماعی افراد، میزان استعداد افراد به انجام برخی از جرائم را پیش بینی نمود. این مطالعه به طور خاص به جرائم حوزه مواد مخدر پرداخته است؛ و تالش می کند تا با استفاده از مجموعه داده ی جمع آوری شده و به کمک الگوریتم های داده کاوی، به شناسایی دقیق تر افراد مستعد به قاچاق مواد مخدر بپردازد. نتیجه این مطالعه ممکن است بینش جدیدی به محققین این حوزه دهد. وکمک شایانی به پلیس و دستگاه های قضایی در کاهش جرائم مرتبط با قاچاق مواد مخدر نمایند.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرایم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.