تفاوت داده کاوی و مدیریت دانش

تفاوت داده کاوی و مدیریت دانش


  • 222 بازدید

آکادمی داده در این سالیان فعالیت خود همواره سعی داشته است در خدمت دانشجویان و محققین عزیز داده کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط باشد نشان به آن نشان که در وب سایت آکادمی داده  بیش از یک هزار مقاله ارزشمند و قابل اعتنا منتشر شده است تا مورد استفاده شما مخاطبین گرامی باشد. 

داده کاوی و مدیریت دانش دو علمی است که با داده و دانش سر و کار دارند. این دو علم با وجود نقاط مشترک دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه اشاره خواهد شد.
 برای اینکه تفاوت داده کاوی با مدیریت دانش آشکار گردد شایسته است نگاهی به تفاوت علم تاریخ و فیزیک انداخته شود.
 در علم فیزیک،  حقایق قطعی وجود دارد بدین شکل که نحوه محاسبه انرژی مشخص است و هر دانشمند علم فیزیک می بایست از نحوه محاسبه پیروی کند. علم فیزیک یک  دیسیپلین هایی دارد و از قوانین و قاعده های مشخصی تشکیل شده است و دانشمندان علم فیزیک نمی توانند آنها را تغییر دهند.
 در علم تاریخ یا بخش قابل توجهی از علوم انسانی گزاره هایی که مختص دانشمندان آن علوم است حکمرانی می کند. یک استاد تاریخ درباره سلسله صفویه نظری به غایت متفاوت با استاد دیگر دارد. یکی صفویان را بزرگ‌ترین خادمان و پادشاهان ایران زمین می داند و دیگری این سلسله را خائنین به کشور ایران. همانطور که می بینید تفاوت بسیار زیاد است .
داده کاوی و مدیریت دانش نیز این چنین هستند. در این مثال داده کاوی مانند علم فیزیک دارای قواعد و قاعده های مشخص است و با گزاره های مشخصی کار نمی کند. ولی مدیریت دانش که به دنبال استخراج دانش نهان فعلی در ذهن افرادی است که طی سالیان دراز در سازمانی فعال بوده‌اند و انتقال آن دانش به نسل بعد است بیشتر مانند علم تاریخ به گزاره های فردی بستگی دارد.
در واقع داده کاوی با تغییرهای شخصی و فردی سر کار کمتری دارد  تا مدیریت دانش. در مدیریت دانش، دانشی که تولید شده و به دست آمده تفسیر پذیر است و قابلیت تصمیم دهی کمتری نسبت به داده کاوی دارد. در داده کاوی یک الگوریتم ترکیبی می‌تواند در دسته بندی موجب بهبودی قابل توجه گردد و این موضوع نیز قابلیت تصمیم دارد.

 

به شما اکیدا توصیه می گردد برای مشاهده مجموعه بی نظیر مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف به وب سایت دیتاهارت سر بزنید. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.