تفاوت داده کاوی و یادگیری ماشین

تفاوت داده کاوی و یادگیری ماشین


  • 167 بازدید

آکادمی داده در این سالیان فعالیت خود همواره سعی داشته است در خدمت دانشجویان و محققین عزیز داده کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط باشد نشان به آن نشان که در وب سایت آکادمی داده  بیش از یک هزار مقاله ارزشمند و قابل اعتنا منتشر شده است تا مورد استفاده شما مخاطبین گرامی باشد. 

پیش فرض ذهنی بسیاری از ما بر این اصل استوار است که بین عناوین علمی و موضوعات مختلف مرزبندی مشخصی وجود دارد. در حالی که این موضوع در همه موارد صحیح نیست. بسیاری از رشته ها و علوم بین رشته ای بوده و ارتباط تنگاتنگ و عمیقی با یکدیگر دارند. به طور مثال می توان به داده کاوی و یادگیری ماشین اشاره کرد.
داده کاوی به دنبال کشف دانش از داده های خام است ولی برای کشف دانش نیاز به ابزارها، الگوریتم ها و روش ها وجود دارد که این موضوع توسط الگوریتم های یادگیری ماشین تأمین می شود.
همان طور که در شکل مشاهده می گردد یادگیری ماشین برخلاف برنامه نویسی سنتی به دنبال رسیدن به برنامه با استفاده از داده و خروجی است. داده و خروجی به الگوریتم های یادگیری ماشین داده می شود و این الگوریتم ها سعی می کنند مدل ها یا برنامه ها با بالاترین دقت را ایجاد نمایند.
یادگیری ماشین در واقع سعی می کند به جای تطبیق دهی میان قواعد از پیش تعیین شده خود با بهره گیری از داده و خروجی یاد بگیرد و با استفاده از برنامه ایجاد شده از یادگیری ها، برای حالت های جدیدی که مشاهده نشده است تصمیم گیرد.
به طور خلاصه داده کاوی فیلد مطالعاتی است که برای رسیدن به اهداف خود از جمله کشف دانش از داده خام از مفاهیم و الگوریتم های یادگیری ماشین بهره می گیرد.

 

به شما اکیدا توصیه می گردد برای مشاهده مجموعه بی نظیر مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف به وب سایت دیتاهارت سر بزنید. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.