تكنيك داده كاوی آموزشی و كاربرد آن جهت پیشبینی نرخ ناماندگاری دانشجويان

تكنيك داده كاوی آموزشی و كاربرد آن جهت پیشبینی نرخ ناماندگاری دانشجويان


  • 536 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 


این تحقیق تلاشی برای پیاده سازی مدل های داده کاوی به منظور پیش بینی وضعیت تحصیلی دانشجویان براساس مشخصات فردی و اطلاعات تحصیلی آنان بوده است. در این تحقیق با استفاده از الگوریتم های داده کاوی به دسته بندی دانشجویان براساس وضعیت تحصیلی مشاهده شده آنها پرداختیم. بدین منظور از پنج الگوریتم بیز، درخت تصميم C5. 0 ، درخت تصميم C & RT ، شبکه عصبی و SVM استفاده گردید. نتایج حاصل از بررسی حساسیت مدل ها در دو الگوریتم بیز و SVM با هم برابر بودند. بنابراین از این دو الگوریتم برای بررسی و شناسایی عوامل تاثیر گذار بر وضعیت انصراف و اخراج مشروطی دانشجویان بهره گرفتیم. در نهایت مدل رگرسیون برای پیش بینی نرخ ناماندگاری دانشجویان ارائه گردید.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.