تلاقی هوش تجاری عملیاتی با فرآیند تجارت

تلاقی هوش تجاری عملیاتی با فرآیند تجارت


  • 445 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چكیده 
از زمانی كه معمارهای هوش تجاری از تصمیم گیری راهبردی آفلاین به تصمیم گیری راهبردی موثر آنلاین تغییر رویه دادند، طراحی ثبت خط فرآیند ETL) استخراج ، تغییر شكل و بارگذاری) بسیار پیچیده تر از قبل شد. در این مقاله مشكل پیش رو در بخش طراحی و اجرای ETL را توصیف می كنیم و درباره نتیجه حاصلة آن صبحت كرده و با این مشكلات درگیر خواهیم شد. سرانجام روی روش شناسی لایه لایه توجه خواهیم كرد كه با مدل كردن مناسب عملیات فرآیند تجارت ، اطلاعات مورد نیاز و هدفهای سطح خدمت دهی مطلوب حاصل خواهد شد و همچنین به پردازش سیستمی توسط طراحی منطقی ناشی از اجرای فیزیكی می پردازیم .عنصر اصلی بدست آمده خصوصیات آشكار كیفیت انواع هدفهاست (كه به این مجموعه هدفها QOX می گوئیم ) كه در سطح تجارت معین است و استفاده از این هدفها برای بدست آوردن حد مطلوب طراحی منطقی و فیزیكی سطح هاست.

نتیجه گیری
ما یك روش شناسی لایه لایه برای طراحی فرآیند ETL را توصیف كردیم كه در سیستم های هوشمند تجارت مؤثر می باشد. فاكتور كلیدی این روش شناسی استفاده از شكل دهی متحد برای مدل كردن فرآیند تجاری عملكردی است كه از سرمایه گذاری به خوبی فرآیند ها استفاده می كند تا یك نگاه پیوسته برای اطلاعات ارائه دهد. (مثل عامل های تجارت) كه توسط تصمیم گیریهای عملكردی احتیاج است. این روش شناسی با یك خصوصیات مفهومی شروع می شود كه یك تعریف منطقی دارد و اجرای فیزیكی آن بصورت معین نتیجه می شود. در مدل مفهومی تشخیص هدفهای QOX وجود دارد كه طراحی را سبب شده و بهینه سازی در سطح های منطقی و فیزیكی را شامل می شود. تحقیقات مداوم ما مشكلات زیر را نشان می دهند:
1(شكل دهی مدل كردن مفهومی: ما نشان دادیم محصولات ما از BPMN استفاده می كنند. اگر چه ، همانطور كه ما بحث كردیم ، BPMN مخصوصاً به خوبی نمی تواند درخواست كند. تا طراحی نقشه گردش دیتا برای ساختن دیدهای اطلاعات را نشان دهد. بنابراین ، شكل دهی مدلها باید حاشیه نویسی فرآیند و گردش دیتا با كیفیت هدف را حمایت كند.
2) شكل دهی مدل كردن منطقی : این باید شامل اپراتورهای نوعی كه توسط طراحی نقشه ها مورد نیاز است، باشد اما باید مجهز به هر نوع موتور اجرا باشد. و آن باید بتواند بهینه سازی چرخة QOX را فعال كند.
3 (نتیجه گیری اتوماتیك مدل منطقی از مدل مفهومی
4 (بهینه سازی گردش      QOX : این شامل مدل هزینه برای نشان دادن معیارهای     QOX است و نمایانگر الگوریتم هایی برای بهینه سازی در مقابل این معیارهاست.
5 (تكنیكهایی برای معتبر كردن طراحی در مقابل خصوصیات هر سطح تجارت
6 )تكنیكهایی برای متوجه شدن طراحی زمانی كه احتیاجات سطح تجارت تغییر می كند.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

مجموعه مقالات فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار  که شامل چهار صد 400 مقاله فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار است به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.