توانمندیهای نرم افزار های متن باز در داده کاوی

توانمندیهای نرم افزار های متن باز در داده کاوی


  • 403 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده
حجم زیاد داده هایی که در سازمان به صورت پیوسته در حال افزایش است و هیچ استفاده از این دانش پنهان درون داده ها نمی شود. سازمان ها تصمیم گیری های خود را بدون استفاده از این دانش انجام می دهند و تصمیمات با خطاهایی همراه می شود و کیفیت تصمیم گیری سازمان را بسیار کاهش می دهد. با گسترش سیستم های پایگاهی و حجم بالای داده های ذخیره شده در این سیستم ها ، نیاز به ابزاری است تا بتوان داده های ذخیره شده را پردازش کرد و اطلاعات حاصل از این پردازش را در اختیار کاربران قرار داد و این داده ها را به نحو احسنت به دانش ارزشمند تبدیل کرد. امروزه سازمانها به اهمیت ارزش نهفته درون اطلاعات پی برده اند که می تواند کیفیت تصمیم گیری درون سازمان را به طور چشمگیری بهبود دهد، ولی سازمانها در دریایی از داده گیر افتاده اند و محتاج دانشند. شناخت اندکی از این قابلیت ها میتواند بسیار سود آور باشد و یا به میزان زیادی از ضررها جلوگیری نماید. در این مقاله چند مورد از بهترین نرم افزار متن باز برای داده کاوی مورد استفاده قرار می گیرد معرفی شده است. هر یک از این نرم افزارها دارای نقاط قوت و ضعف هستند و برای زمینه خاصی مناسب است. بعضی برای داده کاوی ها بسیار پیچیده مناسب هستند و بعضی دیگر برای مقالات دانشجویی با شناخت نیازهای خود و نگاه کردن به توانمندی ها و ضعف نرم افزار می توان بهترین نرم افزار را برای کار به دست آورد.

نتیجه گیری
امروزه با گسترش سیستم های پایگاهی و حجم بالای داده های ذخیره شده در این سیستم ها ، نیاز به ابزاری است تا بتوان داده های ذخیره شده را پردازش کرد و اطلاعات حاصل از این پردازش را در اختیار کاربران قرارداد و این داده های به نحو احسنت به دانش ارزشمند تبدیل کرد. ضعف شدید شرکتها که در حجم عظیمی از داده گیر افتاده و فاقد اطلاعات یا دانش با ارزشی که این داده ها هستند مشاهده میشود. دلیل این امر را می توان در کم بودن افراد متخصص و قیمت بالای پروژه های داده کاوی گفت. دانشی که توسط داده کاوی محیا می شود می تواند مشکلاتی که در سازمان ها به مرور زمان در لایه های شرکت ها به وجود آمده است را برطرف کند . در این گشت گزار به دلیل این که خود داده کاوی به عنوان ابزاری برای تحلیل داده ها استفاده می شود باید داده ها را برای ابراز تهیه کرد و این قسمت 66 درصد از هزینه داده کاوی را شامل می شود. کارهایی در زمینه پیش پردازش بسیار کارا خواهد بود. پیشنهاد ما که بنا به تجربه ای که در این پروژه به دست آورده ایم این است که سوخت این موتور قدرتمند باید با دقت تامین شود و از رشته دانشگاهی که باشد مهم نیست به دلیل این که داده کاوی توانمندی پردازش تمام این اطلاعات را دارد. پس تحقیقاتی باید در رشته های مختلف صورت گیرد تا بتوان این داده ها را به نحو احسنت به دست آورد و در تحلیل از داده کاوی استفاده نمود. اگر پروژه های بعدی در این راستا صورت گیرد بسیار کارا خواهد بود.در آخر به این جمله مهم از دانشگاه MIT بسنده می کنیم که جان کلام را می گوید: دانش داده کاوی یکی از ده دانش در حال توسعه ای است که دهه آینده با انقلاب فناورانه مواجه خواهد ساخت.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

​اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.