توضیحاتی درباره کاربرد داده کاوی در علوم مختلف

توضیحاتی درباره کاربرد داده کاوی در علوم مختلف


  • 1,142 بازدید
 

داده کاوی چیست؟

داده‌کاوی یک فرایندی است که مقدار بزرگی داده‌ها را تحلیل می‌کند و سعی می‌کند اطلاعات پنهان در این داده‌ها را پیداکرده و از آن در بهبود تجارت خود استفاده کند . صاحبان صنایع و شرکت‌ها به دنبال این اطلاعات پنهان هستند تا تجارت خود را پرسودتر کنند بنابراین از حوزه‌های داده‌کاوی بسیاری استفاده می‌کنند که گستره بسیار وسیعی دارد که در این بخش کاربردهای داده‌کاوی مطرح می شود.

 

کاربردهای داده‌کاوی در بازاریابی /فروش 

داده‌کاوی به شرکت‌ها این قابلیت را می‌دهد که با تحلیل داده‌های تاریخی و گذشته کاربران الگوی پنهان این کاربران را شناسایی می‌کند .کاربران با مشخصاتی که دارند اقدام به خرید محصولات می‌کنند از خود ردی به‌جای می‌گذارند که می‌توان با آن اطلاعات کاربران را به گروه‌هایی تقسیم کرد و با تحلیل مشخصات آن گروه‌ها بازاریابی هدفمند و بهینه‌تری داشت .

به‌طور مثال شرکت‌های خرده‌فروش با تحلیل الگوی خرید مشتریان با استفاده از داده‌کاوی  سعی می‌کنند از این اطلاعات برای بازاریابی استفاده کنند و یا داده‌کاوی در تحلیل مسیر فروش بسیار کاربرد دارد . این حوزه سعی دارد این موضوع را که کدام کالاها در کنار یکدیگر فروش بهتری دارند را حل کند .مثلاً کدام 2 کالا مشتریان واحدی دارد ،یا کدام گروه از مشتریان کالای یکسانی را خریداری می‌کنند . این اطلاعات پنهان می‌تواند در چینش کالاها در فروشگاه‌ها بسیار به کار برود . با داشتن این اطلاعات می‌توانیم چینش بهینه را بیابیم . 

 

کاربرد داده‌کاوی : سیستم بانکداری و مالی 

یکی از کاربردهای مشهود در سیستم بانکداری کلاه‌برداری در کارت‌های اعتباری است .در این حوزه با تحلیل و بررسی تراکنش‌های انجام‌شده سعی می‌شود کلاه‌برداری شناسایی شود برای این موضوع تحقیقات گسترده‌ای در حوزه داده‌کاوی انجام‌شده است . 

داده‌کاوی می‌تواند در بررسی وفاداری مشتریان در حوزه مالی به کار بروند . صاحبان صنایع علاقه‌مند هستند با بررسی برگ خریدهای مشتریان وفادارترین مشتری خود را شناسایی کنند برای این کار فاکتورهایی مانند تعداد خریدها در طول دوره زمانی مشخص ،کل ارزش خرید ،آخرین خرید و برگ خریدهای دیگر توسط روش‌های داده‌کاوی موردبررسی قرار گیرد .

بانک‌ها از داده‌کاوی برای حفظ مشتریان خود استفاده می‌کنند با بررسی تراکنش‌ها و تحلیل آن‌ها می‌توان مشتریانی ک احتمال بیشتری دارد بانک خود را عوض کند شناسایی کرد و برنامه‌ای برای حفظ آن‌ها انجام داد .در حوزه مالی می‌توان از داده‌کاوی برای شناسایی ارتباط پنهان شناسه‌های اقتصادی استفاده کرد . اقتصاد یک پیکره واحد است و حتماً ارتباط‌های گسترده‌ای بین اجزا این اقتصاد وجود دارد . یافتن این ارتباط‌های پنهان می‌تواند برای تحلیل‌های اقتصادی مفید باشد .
در شرکت‌هایی می‌توان از داده‌کاوی برای تشخیص قواعد تجارت سهام استفاده کرد داده‌های کلانی که روزانه در سهام کشورهای مختلف ردوبدل می‌شود می‌تواند منبع بسیار عظیم و مفیدی برای داده‌کاوی باشد .
 

کاربردهای داده‌کاوی :سیستم سلامت /بیمه

صنایع سلامت و بیمه 2 حوزه بسیار فعال و پردرآمد در دنیا هستند که میلیاردها نفر در دنیا مشتری دارند . این حوزه‌های فعال و گسترده نیاز به داشتن اطلاعات و دانش درباره مشتریان خوددارند تا بتوانند به بهترین شکل خدمات‌رسانی بکنند . در کنار این رقابت بسیار سخت حوزه‌ها استفاده از داده‌کاوی را اجتناب‌ناپذیر می‌کند . داده‌کاوی در این حوزه‌ها کاربردهای بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد از آن جمله می‌توان :

-داده‌کاوی می‌تواند برای شناسایی مشتریان پر ریسک در صنعت بیمه کاربرد داشته باشد .

-برای شناسایی کلاه‌برداری‌ها در بیمه می‌توان از داده‌کاوی استفاده کرد . 
-پیدا کردن مشتریان بالقوه و بازاریابی 
-استفاده از داده‌کاوی برای استراتژی‌ها و مکانیزه‌های اخذ تصمیم در سلامت و بیمه 
-از داده‌کاوی می‌توان برای تشخیص الگوی موفق استفاده از داروها و بیماری‌های مختلف استفاده کرد
-از داده‌کاوی می‌توان برای فعالیت‌های که باعث می‌شود مریض به ویزیت برود استفاده کرد 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.