تکنیک های داده کاوی برای تشخیص وکشف تقلب صورتهای مالی

تکنیک های داده کاوی برای تشخیص وکشف تقلب صورتهای مالی


  • 1,426 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

​معرفی منابع برای یادگیری داده کاوی

داده کاوی، کشف دانش در پایگاه داده ها نامیده می شود و روشی برای کشف اطلاعات سودمند وجدید و بالقوه از بین حجم انبوهی از اطلاعات است. هدف ازداده کاوی، شناسایی الگوها وارتباطات قابل فهم ، معتبر، جدید و بطور بالقوه سودمند در داده های موجود می باشد. فناوری داده کاوی روابط بین یك متغیر وجمعیت انتخاب شده از دیگر متغیرها را می یابد. حسابرسان ممكن است احساس کنند داده های مورد بررسی در حسابرسی کافی نیست ، مانند اطلاعاتی که تنها شامل بخش کوچكی از اطلاعات مرتبط با تقلب مشتری در درون سازمان می باشد.
علاوه براین، حجم وسیعی از اطلاعات از خارج سازمان در اختیار صاحبكار قرار می گیرد که بطور بالقوه با ارزیابی موارد مربوط به اظهارات اشتباه ناشی از تقلب مرتبط است. بیانیه استاندارد حسابرسی شماره 99 حسابرسان را ملازم کرده است که بطور سیستماتیك و منظم ، ریسك اشتباهات بالقوه ناشی از تقلب را به عنوان بخشی از فرآیند حسابرسی، رسیدگی کند. حسابرسان باید طی فرآیند برنامه ریزی حسابرسی ریسك های تقلب را در مدلی روشمند مانند روش طوفان فكری مطرح کنند که توسط تیم حسابرسی انجام می شود. اگر حسابرس جستجوهای اطلاعاتی ساده ای به کار ببرد که دارای ارزش شناختی نباشد با ارزش شناختی نباشد یا ارزش شناختی کمی داشته باشد ، حسابرس در این صورت ملزم به انجام رسیدگی کامل است. به کمك ابزارهای تجزیه وتحلیل داده ها ، می توان به معاملات مشكوک اشاره کرد و درنتیجه موجب افزایش بهره وری حسابرسی شد. ابزار داه کاوی دارای بالاترین سطح از توانایی تشخیص می باشد و همچنین موجب کاهش رسیدگی های بعدی می شود که تیم حسابرسی باید انجام دهد.

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه کشف تقلب در بانکداری علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه جالب و بی همتای  هفتاد مقاله فارسی در زمینه کشف تقلب در بانکداری  و کشف تقلب مالی  را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه کشف تقلب در بانکداری در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.