تکنیک های داده کاوی تکنیک درخت تصمیم گیری

تکنیک های داده کاوی تکنیک درخت تصمیم گیری


  • 1,101 بازدید

داده کاوی به عنوان فرآیندی برای یافتن الگوها و ارتباطات در پایگاه داده ها به همراه استفاده از اطلاعات برای ساختن مدل های پیش بینی تعریف شده است و همچنین از آن به عنوان فرآیندی برای انتخاب، اکتشاف و ساختن مدل ها با استفاده از انبوه داده های ذخیره شده برای کشف الگوهای از پیش موجود نیز یاد می شود.
درخت تصمیم درختی است که در آن نمونه ها را به نحوی دسته بندی می کند که از ریشه به سمت پائین رشد میکنند و در نهایت به گره های برگ میرسد. هر گره داخلی یا غیر برگ بایک ویژگی مشخص می شود، این ویژگی سوالی را در رابطه با مثال ورودی مطرح می کند. در هر گره داخلی به تعداد جواب های ممکن با این سوال شاخه وجود دارد که هر یک با مقدار آن جواب مشخص می شود. برگ های این درخت با یک کالس و یا یک دسته از جواب ها مشخص میشوند. علت نامگذاری آن با درخت تصمیم این است که این درخت فرآیند تصمیم گیری برای تعیین دسته یک مثال ورودی را نشان می دهد.
ویژگی های درخت تصمیم:
برای تقریب توابع گسسته بکار می رود
نسبت به نویز داده های ورودی مقاوم است.
برای داده های با حجم بال کار است از این رو در داده کاوی استفاده می شود.
می توان درخت را بصورت قوانین اگر-سپس نمایش داد که قابل فهم برای استفاده است
امکان ترکیب عطفی و فصلی فرضیه ها را می دهد. 
در مواردی که مثال های آموزشی فاقد همه ویژگی ها هستند نیز قابل استفاده است. 

مروری بر تکنیک های داده کاوی  و کاربرد آن در پزشکی با استفاده از کشف الگوهای مکرر، لطفی زاده

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.