داده كاوی و مدیریت ارتباط با مشتری(CRM ) در بانكها

داده كاوی و مدیریت ارتباط با مشتری(CRM )  در بانكها


  • 485 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

با توجه به اطلاعات جدول فوق، میتوان از فرم درختی روش CART و فرم then-if مربوط به آن برای اعتبـارسـنجی مـشتریان جدیـد بانك استفاده نمود. در اینجا از ذكر نمودار فرم درختی و ذكر كامل فرم then-if به دلیل گستردگی خودداری شده است. سوالی كـه در اینجـا مطرح است، چگونگی استفاده از فرم درختی برای رده بندی مشتریان جدید میباشد، كه با یك مثال ساده به این سوال پاسخ داده شده است .شكل 1 ، یك درخت رده بندی، كه برای اعتبارسنجی مشتریان جدید استفاده میشود را نشان میدهد. این درخت بعد از فرآیند تحلیل داده هـا توسط نرم افزار استخراج میشود. لازم به ذكر است، در این از نمایش درخت اصلی مربوط به تحقیق ما به دلیل گستردگی خودداری شده اسـت و یك درخت ساده تر نمایش داده شده است. زمانی كه یك متقاضی جدید وارد سیستم میشود، متقاضی را از ابتدای درخت(گره ریـشه)، بـه پـایین هدایت میكنیم تا زمانی كه به یك گره برگ برسیم، در آن جا رده مربوطه را به متقاضی نسبت میدهیم. فرض كنیم یك مشتری جدیـد، دارای اطلاعات زیر در فرم تقاضای خود باشد :
 مرد         سن :42        مجرد         صاحبخانه          درآمد : 30000 
به منظور نسبت دادن یك كلاس به متقاضی از گره ریشه این درخت شروع می كنیم و آزمون مربوط به درآمد را انجام مـیدهـیم. در اینجـا بـه سمت راست حركت نموده، سپس به یك آزمون جدید درباره سن میرسیم. متقاضی با توجه به سن وی به سمت چپ هدایت میشود، آنگـاه بـه آزمون نهایی وضعیت تاهل میرسیم. با توجه به اینكه متقاضی مجرد است، او را به سمت راست هدایت نموده، كـه بـه گـره بـرگ بـا برچـسب كلاس بدحساب ختم میشود. حال پیشگویی میكنیم كه متقاضی بد حساب بوده، از این رو، تقاضای او رد میشود. در نتیجه لازم به ذكر است، كه با توجه به شیوه ردهبندی مشتریان(متقاضیان) جدید برای استفاده از اعتبارات بانك، در صورت وجود اطلاعات مرتبط، میتوان شرایط اعتباری فرد را برای تصمیم گیری در خصوص اینكه به وی اعتبار اختصاص داده شود یا خیر، مشخص نمود . لازم به ذكر است كه این شیوه تعیین كلاس اعتباری مشتریان جدید، دارای دقتی حدود 80 %میباشد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.