داده های باز در دیجی کالا

داده های باز در دیجی کالا


  • 5,986 بازدید

سالیان دراز است که در زمینه داده کاوی فعالیت می کنیم. در این 10 سال که دانش خود در زمینه داده کاوی را منتشر کرده ایم این موضوع را بارها در مقالات متعدد مورد اشاره قرار داده ایم که رسیدن به داده های بومی برای انجام تحقیقات، هفت خوان رستم است. اشخاص معدودی توانسته اند از این هفت خوان به سلامت عبور کرده و داده های بومی مناسبی از موسسات، شرکت ها و سازمان های دولتی دریافت کنند. 

آکادمی داده و جمع آوری مجموعه داده ها

 

سالهاست آکادمی داده این موضوع را نقص بزرگی در تولید دانش بومی دانسته است زیرا تولید دانش بومی بدون داده خامِ بومی امکان پذیر نیست. به همین خاطر وب سایت دیتاهارت توسط آکادمی داده تاسیس شد تا تلاشی باشد برای جمع آوری و به اشتراک گزاری مجموعه داده های بومی باشد. 

جایگاه مجموعه داده(دیتاست) در داده کاوی

خوشبختانه این طرح سوال و انتقاد سازنده توسط آکادمی داده و دیگر وب سایت های پیشرو در زمینه تولید محتوا در مورد علم داده باعث شده است برخی از موسسات و شرکتها اقدام به انتشار داده های خود کنند. 

داده های باز در دیجی کالا

 

البته قبل از انتشار این دیتاست ها دیتاهارت دیتاست های استخراج شده از نظرات کالا در سایت دیجی کالا را عرضه کرده است که علاقه مندان می توانند مشاهده نمایند. 

ویدیوی مربوط به این دیتاست ها در لینک قابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/v/6EV1b

https://youtu.be/wlbPoYsV_80

جای بسی خوشحالی است که بعد از وب سایت دیوار، فروشگاه آنلاین دیجی کالا نیز اقدام به انتشار مجموعه داده های خود کرده است. پنج مجموعه داده ای که توسط دیجی کالا منتشرشده است بدین شرح است: 

1-DK Dataset تاریخچه قیمت و خرید مشتریان
2-DK Dataset - نظرات کاربران
3-DK Dataset - تاریخچه خرید مشتریان
4-DK Dataset - کیفیت نظرات محصولات
5-DK Dataset - لیست محصولات

امید است این اقدام ادامه دار بوده و داده های خام توسط موسسات، شرکت ها و سازمان های دولتی منتشر شود تا این داده های خام به دانشی تبدیل گردد که برای کشورمان مفید بوده و سودمند باشد.

به روز رسانی:

ظاهرا لینک این داده ها تغییر پیدا کرده است: به لینک مراجعه کنید:  https://www.digikala.com/opendata/#section-4 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم داده هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه علم داده در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.