داده های پزشکی

داده های پزشکی


  • 636 بازدید

دادههای بزرگ علت استفاده افراد مختلف از گوشیهای هوشمند ضریب دسترسی به اینترنت روز به روز در حال گسترش است. این مبحث، به این دلیل هر روز جذابیت و مقبولیت بیشتری پیدا میکند که با استفاده از تحلیل حجمهای بیشتری ازدادهها میتوان تحلیلهای بهتر و پیشرفته تری را برای اهداف مختلف بخصوص در حیطه پزشکی ارایه نمود.

بکارگیری سیستم پردازش دادههای بزرگ چالشهای مختلفی نیز به همراه دارد. اولین چالش مرتبط با روشهای سنتی است که در دادههای بزرگ کارایی ندارند. دومین چالش نیاز به تولید اطلاعات و دادهها توسط سنسورها، مانیتور، آنالیز مولکولی یا استخراج دادهها از پایگاه دادههای عمومی و منابع مختلف جهت یک پروژه خاص میباشد. سومین چالش در مورد پیشپردازش در دادههای بزرگ است که اگر به درستی صورت نپذیرد کل پروژه به خطر میافتد. در واقع پیشپردازش دادهها برای حذف دادههای پرت یک مرحله اساسی است که قبل از ذخیره سازی دادههای بزرگ باید صورت بپذیرد. یکی از کاربردهای جالب دادههای بزرگ در بحث سلامت است. از جمله کاربردهای این حوزه، سیستمهای توصیه گر در مراقبتهای بهداشتی، نظارت بر بیماری همه گیر به کمک اینترنت، مانتیورینگ و نظارت بر سلامت غذاها به کمک سنسورهای مختلف، بررسی و مطالعات ژنوم یان کمی ژنها، بررسی سلامت و کیفیت هوا، بحثهای حوزه تغذیه و 30 سنسورهای مختلف، بررسی و مطالعات ژنوم اقتصاد و غیره میباشد. برای حل اینگونه مسائل مرتبط با حوزه سلامت، نیاز است که از توانمندی تکنولوژیهای پیشرفته محاسباتی پردازش دادههای بزرگ با خصوصیات ذیل استفاده شود.

1 ) دارای زیرساخت داده های بزرگ باشد.

2)قادر به تجزیه و تحلیل از دادههای بزرگ ذخیره شده باشد.

3) یک نمایش بصری از نتایج را بتواند ارایه دهد.

فناوری دادهها بزرگ میتواند کاربردهای جالبی در بحث سلامت داشته باشد. به عنوان مثال میتوان دادههای مختلفی مانند واکنش کاربران را به کمک موتورهای جستجوگر و شبکههای اجتماعی در شرایطی که یک بیماری فراگیر شده است را گردآوری نمود.این شیوه گردآوری اطلاعات در مورد یک بیماری فراگیر بسیار سریعتر از سازمانهای گردآورنده اطلاعات سلامت نظیر مرکز کنترل بیماریها و سازمان جهانی بهداشت می باشد. در حوزه سلامت به کمک دادههای بزرگ تاکنون تحقیقات مختلفی صورت گرفته است که در ادامه بررسی خواهد شد.

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی پزشکی یا سلامت در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.