داده کاوی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق

داده کاوی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق


  • 1,089 بازدید

داده کاوی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق سه مفهوم نزدیک به هم هستند که در برخی موارد برای تازه کاران ابهام ایجاد می کند. 
یادگیری ماشین و داده کاوی از همان الگوریتم ها و تکنیک ها استفاده می کنند، به جز در برخی موارد خاص برای انواع پیش بینی های متفاوت. در واقع در بسیاری از موارد شاهد هستیم که روشی که برای داده کاوی ارائه شده است از یک الگوریتم یادگیری ماشین بهره برده است.
در حالی که استخراج داده ها الگوهای و دانش های پیشین ناشناخته را کشف می کند، یادگیری ماشین الگوی شناخته شده و دانش را بازتولید می کند و به طور خودکار این اطلاعات را به داده ها، تصمیم گیری ها و اقدامات اعمال می کند. در اینجا بین داده کاوی و یادگیری ماشین تا حدودی تفاوت جزئی مشاهده می شود. 

از سوی دیگر، یادگیری عمیق از قدرت محاسباتی پیشرفته و انواع خاصی از شبکه های عصبی استفاده می کند و آنها را به مقادیر زیادی از داده ها برای یادگیری، درک و شناسایی الگوهای پیچیده اعمال می کند. ترجمه خودکار زبان و تشخیص های پزشکی نمونه هایی از یادگیری عمیق هستند. در واقع بین یادگیری عمیق و داده کاوی و یادگیری ماشین از این نظر تفاوت وجود دارد. 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.