داده کاوی در دنیای متن باز

داده کاوی در دنیای متن باز


  • 467 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

امروزه با گسترش سیستم های پایگاهی و حجم بالای داده های ذخیره شده در این سیستم ها ، نیاز به ابزاری است تا بتوان داده های ذخیره شده را پردازش کرد و اطلاعات حاصل از این پردازش را در اختیار کاربران قرارداد و این داده های به نحو احسنت به دانش ارزشمند تبدیل کرد. ضعف شدید شرکت ها که در حجم عظیمی از داده گیر افتاده و فاقد اطلاعات با دانش با ارزشی که این داده ها هستند مشاهده می شود. دلیل این امر را می توان در کم بودن افراد متخصص و قیمت بالای پروژه های داده کاوی گفت. دانشی که توسط داده کاوی محیا می شود می تواند مشکلاتی که در سازمان ها به مرور زمان در لایه های شرکتها به وجود آمده است را برطرف کند . در این گشت گزار به دلیل این که خود داده کاوی به عنوان ابزاری برای تحلیل داده ها استفاده می شود باید داده ها را برای ابراز تهیه کرد و این قسمت 60 درصد از هزینه داده کاوی را شامل می شود. کارهایی در زمینه پیش پردازش بسیار کارا خواهد بود. پیشنهاد ما که بنا به تجربه ای که در این پروژه به دست آورده ایم این است که سوخت این موتور قدرتمند باید با دقت تامین شود و از رشته دانشگاهی که باشد مهم نیست به دلیل این که داده کاوی توانمندی پردازش تمام این اطلاعات را دارد. پس تحقیقاتی باید در رشته های مختلف صورت گیرد تا بتوان این داده ها را به نحو احسنت به دست آورد و در تحلیل از داده کاوی استفاده نمود. اگر پروژه های بعدی در این راستا صورت گیرد بسیار کارا خواهد بود. در آخر به این جمله مهم از دانشگاه MIT بسنده می کنیم که جان کلام را می گوید: دانش داده کاوی یکی از ده دانش در حال توسعه ای است که دهه آینده با انقلاب فناورانه مواجه خواهد ساخت.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.