داده کاوی و بانکداری الکترونیکی

داده کاوی و بانکداری الکترونیکی


  • 540 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

از آنچه که در بررسی های به عمل آمده در خصوص شناسایی تقلب در روش های تشخیص سوء استفاده و تشخیص ناهنجاری بیان شد،این نکته استنتاج می گردد که تکنیک های مبتنی بر رویکرد تشخیص سوء استفاده زمانی به کار گرفته می شوند که تشخیص تقلب به صورت از پیش شناخته شده بوده و براساس امضای می توان رفتار جاری مشتریان را بررسی نمود طبیعتا به دلیل شناخت کامل رفتار قبلی مشتریان، دقت شناسایی تقلب در این روش بسیار بالاست. اما نقطه ضعف این روش ها ، عدم پوشش دهی کامل محدوده تقلب می باشد، بدین معنی که فقط و فقط تقلب هایی شناسایی و کنترل می شوند که حداقل یک بار رخ داده و یا امضای آن به سیستم تشخیص تقلب ارائه شده باشد.
به منظور شناسایی رفتار عادی مشتریان نیز از تاریخچه تراکنش های مشتری استفاده شده و رفتار عادی وی تلقی می گردد.این روش نسبت به رویکرد سوء استفاده ، دقت بالایی ندارد و ممکن است تراکنش های عادی به صورت تقلب فرض شوند . لذا دقت این روش نسبت به رویکرد سوء استفاده بسیار کمتر می باشد اما مزیت این روش این است که گستره بیشتری از حملات و تراکنش های غیرقانونی را پوشش می دهد و امکان پیش بینی تقلب های مشاهده نشده از مزیت های این روش است .فارغ از بحث فنی ،ذکر این نکته نیز در اینجا بسیار ضروری به نظر می رسد که با توجه به رشد روز افزون خدمات مالی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به صورت الکترونیکی در سطح کشور و افزایش ضریب نفوذ استفاده کاربران از خدمات بانکداری الکترونیک ؛ رویکرد کلاهبرداران و متقلبان به سمت بانکداری الکترونیک نیز رو به افزایش است . بدین ترتیب نگرانی های بسیاری را سبب شده و توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است. کاربرد های موفقیت آمیزی از داده کاوی گزارش شده است و تحقیقات نشان داده اند که داده کاوی در میزان کاربرد و اثر بخشی گسترش یافته است . روش های اصلی مورد استفاده برای کشف تقلبهای مالی عبارتند از مدلهای رگرسیون لجستیک ، شبکه های عصبی ، شبکه استنباط بیزین و درختان تصمیم که همه آنها راه حل های با اهمیتی را برای مشکالت ذاتی در کشف و طبقه بندی داده های متقلبانه ارائه می کنند.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.