داده کاوی و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان

داده کاوی و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان


  • 657 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

این مقاله به معرفی مفاهیم انباره های داده و هوش تجاری بعنوان ابزارهای ارتقای سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان پرداخته است. سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان و سیستم های مرتبط با هوش تجاری پشتیبان و حمایت کننده یکدیگر می باشند. هر دوی آنها بدون وجود یکدیگر می توانند حضور داشته باشند، لیکن حضور هر یک، دیگری را تقویت می نماید. انباره های داده بعنوان منابع ذخیره سازی سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان به کار می روند و در زمینه هوش تجاری، اطلاعات مورد نیاز داده کاوی را فراهم می نمایند. 
داده کاوی بعنوان یک فعالیت سودده در کلیه کسب و کارها معرفی شده و با فناوری های انبارش داده مانند انباره های داده مراکز عرضه داده، سیستم های پردازش تحلیلی برخط و نرم افزارهای تحلیل داده به صورت مستقیم در ارتباط میباشد. کاربردهای داده کاوی بنا به مررور تحقیقات و نمونه های علمی در اکثر مدول های سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان جای دارند که مشهورترین آنها مدول نیروی انسانی، مدول بازاریابی، مدل مدیریت تولید، مدول کنترل کیفیت و مدول جدید مدیریت روابط مشتریان می باشند. آنچه مسلم است کارایی مفهوم داده کاوی بر روی هر گونه داده ای است و با توجه به بانکهای اطلاعاتی و انباره های داده موجود در پشت سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان، می توان کارایی بسیاری از این مفهوم را در این سیستم ها خلق نمود.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.