داده کاوی و وضعیت تحصیلی دانش آموزان

داده کاوی و وضعیت تحصیلی دانش آموزان


  • 3,554 بازدید

در یک خط شناسایی الگوی مفید در داده است هر کجا داده این وجود داشته باشد می‌توان از داده کاوی برای شناسایی الگو در آن استفاده کرد. داده ها امروزه در همه جا تولید می شوند دیگر عصر اطلاعات است و دوره وارد کردن اطلاعات دستی گذشته و عصر الکترونیک وارد همه حوزه ها شده است. یکی از این حوزه ها صنعت آموزش و پرورش است. روزگاری در آموزش و پروزش ما کارنامه های صادره همه دستی بود و مدیر یا معاون یک به یک این نمرات را در کارنامه وارد می کرد و دسترسی به نمرات ریاضی دانش آموزان یک شهر بسیار دشوار بود. امروزه همه چیز تغییر پیدا کرده همه این داده ها در کسری از ثانیه در اختیار مسئولین قرار می گیرد. این مورد باعث شده است پتانسیل بالایی برای داده کاوی در این عرصه وجود داشته باشد. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

​معرفی منابع برای یادگیری داده کاوی

با این مقدمه داده کاوی در پیش بینی وضعیت تحصیلی دانش آموزان نیز کاربرد بسیاری دارد به طور مثال می‌توان با داده کاوی به این سوالات پاسخ داد:
آیا دانش آموز می تواند از رشته پزشکی قبول شود؟
دانش آموزانی که در درس ریاضی بالاتر از ۱۸ گرفتند چه ویژگی هایی دارند؟
کدام دروس بیشتر به یکدیگر وابسته اند؟ ( یعنی اگر در یک درس دانش آموزی قوی باشد در کدام درس دیگر نیز قوی تر است)
این سوالات بخشی از سوالاتی است که می‌توان با استفاده از داده کاوی به آنها پاسخ داد.

با توجه به اطلاعات داده های خام که از دانش آموزان در هنگام ثبت نام حذف می‌شود می‌توان با توجه به نمرات به دست آمده توسط دانش آموزان الگوی رفتاری آنان را استخراج کرد. به طور مثال دانش آموزان که پدر و مادر تحصیلکرده دارند در درس ریاضی موفق ترند یا پدر و مادرانی که تحصیلاتی ندارد؟
با بررسی و داده کاوی این داده ها می‌توان مدل های پیش بینی نمرات دانش آموزان با دقت بالا ارائه داد. که در این بخش نیز تحقیقات بسیاری انجام شده است.
داده کاوی همواره برای تحلیل شرایط فعلی به کار نمی رود بلکه با استفاده از داده کاوی می توان از وقوع وقایع ناگوار جلوگیری کرد.
به طور مثال با پیش‌بینی ضعف یک دانش آموز در درس خاص مانند ریاضی و فیزیک می توان با تقویت او از این واقعه جلوگیری کرد.
به طور خلاصه بهره گیری از داده کاوی برای پیش بینی وضعیت تحصیلی دانش آموزان یکی از موضوعات مهم در علم داده است. به طور قطع دانش آموزانی که به موفقیت می‌رسد از یک الگوی مشخصی پیروی می کنند. این الگو می تواند برای سایر دانش آموزان یا والدین آن ها مفید و سودمند باشد. 
حوزه قبولی کنکور که سرمایه‌های هنگفتی در آن هزینه می‌شود می‌تواند برای  موضوع داده کاوی سرمایه‌گذاری بسیاری انجام دهد. بر اساس آمار ها صنعت کنکور در حدود دو هزار میلیارد تومان در هر سال گردش مالی دارد. حضور داده کاوی می تواند به صرف هزینه ها در مسیر درست تر منجر شود. بسیاری از این هزینه ها بی دلیل انجام می شود. داده کاوی می تواند در رسم نقشه راه برای هر دانش آموز نقش بسیار مهمی ایفا کند.   

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.