درباره مفهوم داده کاوی

درباره مفهوم داده کاوی


  • 633 بازدید

اگرچه زمانی ترکیبی ویژه از فنون آماری و مدیریت پرونده برای کار بر روی داده های شرکتی و استخراج دانش از آنها مناسب بود، اما اندازه انبارداده های مدرن، طبیعت حیاتی داده ها و سرعت مورد احتیاج برای تجزیه و تحلیلها، نیاز به رهیافت جدید را مطرح می سازد. بهترین پاسخ به این نیاز، داده کاوی است که اولین بار در سال 1989 توسط گروهی از محققین مطرح شد.

داده کاوی فرآیند اکتشاف اطلاعات و روندهای نهفته از درون حجم بسیار زیاد داده هایی است که در قالب پایگاه های داده ای، انباره های داده ای، یا هر نوع انباره اطلاعاتی ذخیره می شود.داده کاوی اطلاعات موجود در انبارداده ها را استخراج و داده ها را به دانشی حیاتی و مهم در ارتباط با کسب و کار تبدیل می نماید. این ابزار سایر سیستمهای پشتیبانی تصمیم گیری را کامل نموده و گاهی جایگزین آنها می گردد. شکل زیر مراحل فرایند اکتشاف دانش از انبار داده ای را نشان می دهد:      

از طریق داده کاوی و دانش جدیدی که در اختیار قرار می دهد، افراد میتوانند از داده ها بعنوان اهرمی جهت خلق فرصتها یا ارزشهای جدید در سازمان خود استفاده کنند. داده کاوی میتواند هم برای مسائل طبقه بندی و هم برای رگرسیون بکار گرفته شود. در مسائل طبقه بندی، دسته ای از اشیاء که در داخل یک طبقه ای قرار دارند پیش بینی می شوند و در مسائل رگرسیون، یکسری از اعداد، پیش بینی می گردند.

داده کاوی فنونی دارد که عبارتند از: شبکه عصبی- منطق فازی- الگوریتم ژنتیک- درخت تصمیم گیری و...

البته لازم به ذکر است که داده کاوی هیچگاه جای یک مدیر یا تحلیلگر تجاری خبره را نخواهد گرفت بلکه ابزار جدید و قدرتمندی را در اختیار ایشان قرار می دهد تا به کمک آن بتوانند در کارها و وظایف خود موفق تر و دقیق تر عمل نمایند.

کاربرد تکنیک داده کاوی در مدیریت روابط مشتری، بصیری

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه استثنائی و بی نظیر  پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.