در مورد کاربردهای داده کاوی در علوم مختلف

در مورد کاربردهای داده کاوی در علوم مختلف


  • 1,191 بازدید

کاربردهای داده کاوی اساسا به تعداد سیستم های تجاری در دنیا گسترده است. کاربردهای داده کاوی به طور گسترده ای در موارد زیر استفاده می شود:

تجزیه و تحلیل داده های مالی

صنعت خرده فروشی

صنعت مخابرات

تجزیه و تحلیل داده های زیستی

برنامه های علمی خاص

تشخیص نفوذ

داده های مالی به عنوان اطلاعات بسیار قابل اعتماد شناخته می شوند به همین دلیل کاربردهای داده کاوی در این نوع داده ها بسیار گسترده است. موارد نمونه برداری از تجزیه و تحلیل داده های مالی عبارتند از: پیش بینی پرداخت وام، تجزیه و تحلیل سیاست های اعتباری مشتری، طبقه بندی و خوشه بندی مشتریان برای بازاریابی هدفمند، تشخیص پول شویی و سایر جرائم مالی.

داده کاوی نقش بزرگتری را در صنعت خرده فروشی بازی می کند، زیرا اطلاعات را از منابع مختلف مانند فروش، تاریخ خرید مشتری، حمل و نقل کالا، مصرف و خدمات جمع آوری می کند. در صنعت خرده فروشی کاربردهای داده کاوی عبارتند از: شناسایی رفتار مشتری؛ طراحی و ساخت انبار داده ها بر اساس مزایای داده کاوی؛ تجزیه و تحلیل چند بعدی از فروش، مشتریان، محصولات، زمان و منطقه؛ اثربخشی کمپین های فروش؛ حفظ مشتری؛ توصیه های محصول و ارجاع متقابل موارد.

در صنعت مخابرات، داده کاوی به شناسایی الگوهای ارتباطات مخابراتی، شناسایی فعالیت های جعلی، بهبود کیفیت خدمات و نیز استفاده بهتر از منابع کمک می کند.

داده کاوی نیز به تجزیه و تحلیل داده های بیولوژیکی - ژنومیک، پروتئومیک، ژنومیک عملکردی و تحقیقات زیست شناسی کمک کرده است. داده کاوی در تجزیه و تحلیل های زیر می توان مشاهده نمود: ادغام معنایی از پایگاه داده های ژنوم و پروتئومیک ناهمگن، توزیع شده ژنوم و پروتئومیک؛ تجزیه و تحلیل ارتباط و مسیر، ابزار تجسم در تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی و بیشتر.

همچنین در تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی داده ها از حوزه هایی مانند علوم زمین، نجوم و غیره از داده کاوی بهره گرفته می شود. برنامه های کاربردی علمی مانند آب و هوا و مدل سازی اکوسیستم، مهندسی شیمی و دینامیک مایع - که به طور مداوم حجم زیادی داده ها را تولید می کنند نیز دامنه ای هستند که استفاده از داده کاوی بسیار مفید است.

داده کاوی همچنین کاربرد فراوانی در تشخیص نفوذ و تهدیدات که به منابع شبکه حمله می کند، پیدا کرده است. بنابراین نقش مهمی در مدیریت شبکه ایفا می کند. مناطقی که ممکن است در تشخیص نفوذ در داده کاوی مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از: توسعه الگوریتم داده کاوی برای تشخیص نفوذ، تجزیه و تحلیل ارتباطات و همبستگی، تجمع برای کمک به انتخاب و ساخت ویژگی های تبعیض آمیز، تجزیه و تحلیل داده های جریان، داده کاوی توزیع شده، و ابزار تجسم و پرس و جو .

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.